Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

ЄС збільшить квоти на імпорт українського зерна до 2 млн.т

Під час вісімнадцятого раунду переговорів щодо зоні вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною та Європейськім Союзом, які проходили 19-23 вересня у Брюсселі, досягнуто домовленості про збільшення зернових квот з безмитного імпорту зерна в ЄС з 20 тис. тонн до 2 млн. тонн - повідомляє Урядовий портал. Також, за словами очільника Мінагрополітики, за результатами переговорів з ЄС збільшено квоти по всім іншим видам аграрної продукції в 2-4 рази.

Крім цього, за інформацією інформ-агенств, Україна погодилась знизити мито на експорт насіння соняшнику на 1% кожного року - до 0% через 10 років. В ЄС існує імпортне мито на соняшникову олію в розмірі 6,4% (мита на насіння немає з 1999 року). Не повідомляєтеся, чи скасує ЄС в свою чергу це імпортне мито. Якщо таке буде передбачено угодою з ЗВТ, тоді негативного ефекту скасування експортного мита для України не матиме.

З 1993 року торгівля між ЄС та Україною відбувається в рамках Генеральної системи преференції, яка передбачає нульові або понижені ставки мита (але головним чином не для с/г продукції). У 2008 році Україна використала цю систему на 85%; а 42% с/г продукції потенційно можна експортувати до ЄС без сплати мита. Тим не менш, значні бар'єри для торгівлі окремими видами сільськогосподарської продукції залишаються. У зв'язку з цим, на початку 2008 року Україна розпочала з ЄС переговори зі створення ЗВТ.

Торгівля між ЄС та Україною є досить диспропорційною. Питома вага імпорту з України в ЄС не перевищує 1% загального імпорту в країни-члени ЄС, експорту - коливається біля 1,5%. У той же час, у 2010 році Україна експортувала в ЄС товарів на 13,05 млрд. дол. США (25% від загального обсягу), послуг - 3,2 млрд. дол. США (27% від загального експорту послуг). Питома вага імпорту з ЄС в торговельному балансі України у 2010 році складала біля 35%.

Основним експортом України в ЄС є сільськогосподарська продукція, енергетика, продукція хімічної промисловості, метал. В експорті ЄС до України переважають машини, транспортне обладнання, хімічна продукція, текстиль і одяг, і с/г продукція. Майже кожного року сальдо торгівлі товарами є негативним для України, експорт послуг є збалансованим або ненабагато перевищує їх імпорт (позитивний баланс).

Варто відмітити, що за повідомленням Міністерства аграрної політики та продовольства України, за січень-липень 2011 року Україна вперше досягла позитивного сальдо торговельного балансу з ЄС в частині сільськогосподарської продукції в розмірі майже 200 млн. дол. США.