Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В Україні почались жнива-2010

Традиційно вже почали жнива на півдні України - в АР Крим, Херсонські, Миколаївські та Одеські областях. Першими почали збирати ячмінь, а також ріпак й пшеницю. За оперативними даними з регіонів врожай зібрано з площі біля 100 тис. га, 90% з якої складає посіви ячменю.

Середня врожайність ранніх зернових 26-27 центнерів/га знаходиться на рівні минулого року. Так же, як й рік тому, з початком жнив знижуються ціни на ранні зернові. Так, на сьогодні максимальна ціна на ячмінь на умовах CTP-порт декларується на рівні 800 грн./т.

Якщо в кінці травня закупівельні ціни на ячмінь на умовах EXW (з господарства) за даними АПК-Інформ дорівнювали 830 грн./т, то вже у другі половині червня вони знизились до 750 грн./т. За повідомленнями з регіонів, наприклад з Херсонські області, ціни на ячмінь складають біля 700 грн./т при умовах, якщо господарство знаходиться недалеко від портів Херсону або Миколаєва; для біль віддалених від портів регіонів ціна є меншою.

Ціни на умовах CPТ-порт э вищими за EXW-ціни, але й вони зазнали падіння. Так, на початку червня термінал ООО СП "Нібулон" купував ячмінь за 1 тис. грн./т, на сьогодні ціна складає 800 грн./т. Крім терміналу, "Нібулон" закуповує ячмінь на елеваторі "Кам'янка-Дніпровська" у Запорізькі області за 780 грн./т. Все ж за поточними умовами, ці ціни є найбільш привабливими.

На світовому ринку котирування на ячмінь також повільно знижується, - покупці ї трейдери чекають на новини щодо нового врожаю. За даними IGC ціни FOB на ячмінь в регіоні Чорного моря знизились з 130 дол./т на початку червня до 124 дол./т на 22 червня 2010.

Можна очікувати, що в Україні внутрішня цінова ситуація 2010 року повторить 2009 рік. Того року ціни на ячмінь також падали до середини липня, коли пропозиція цієї культури на ринку досягла максимуму. Починаючи з серпня по листопад-грудень 2009 року ціна на ячмінь поступово зростала до біля 900 грн./т на умовах EXW та 1000 грн./т на CPT-порт.

Нагадаємо, що за середніми оцінками в Україні у 2010 році буде зібрано біля 45-46 млн.т зернових й зернобобових, з яких біля 10,5-11,0 млн.т складе ячмінь. Для порівняння, у попередньому році було зібрано 46,0 млн.т зерна, у тому числі 20885 тис.т пшениці, 11832 тис.т ячменю й 10468 тис.т кукурудзи на зерно (Держкомстат України).