Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

До квотування експорту зернових додається олія та насіння соняшнику

3 22 березня експорт олії та насіння соняшнику буде підлягати квотуванню та ліцензуванню. До 1 липня 2008 року квота на експорт олії соняшникової (УКТЗЕД 1512 11 91 00 та 1512 19 90 10) складає 300 тис. тон. Квота на вивіз насіння соняшнику (УКТЗЕД 1206 00 99 00) є символічною – 1 тисяча тон. Так передбачає постанова Кабінету Міністрів України №189 від 12 березня 2008 р.

Постанова також передбачає порядок видачі ліцензій на експорт олії соняшникової та насіння соняшнику і розподілу квот та склад комісії з питань розгляду заявок на видачу ліцензій на експорт.

Як передбачає порядок видачі ліцензій - «Розподіл квот для видачі ліцензій на експорт олії соняшникової та насіння соняшнику здійснюється на підставі заявки суб’єкта господарської діяльності, що подається Мінекономіки протягом 15 календарних днів після опублікування на його офіційному веб-сайті інформації про початок реєстрації заявок.». До заявки необхідно додати довідку Мінагрополітики про наявність обсягів олії соняшникової та/або забезпеченості сировиною для її виробництва або обсягів насіння соняшнику, заявлених на експорт.

Протягом 18 календарних днів після оприлюднення на офіційному веб-сайті інформації про початок реєстрації заявок Мінекономіки подає їх комісії для розгляду та прийняття рішення про розподіл квот. Загальний обсяг квот на експорт олії соняшникової та насіння соняшнику розподіляється пропорційно між заявниками відповідно до заявлених на експорт обсягів цієї продукції та здійснюється за рішенням комісії. Остаточне рішення про видачу ліцензії приймається Міністерством економіки.

Згідно з постановою №189 до складу комісії вийшли 8 чоловік. Головою комісії назначено першого заступника Міністра економіки Романюка Сергія Андрійовича, його заступником є заступник Міністра аграрної політики Демчак Іван Микитович. Також до комісії вийшли представники МВС, Міністерства юстиції, асоціації “Укроліяпром”, ГоловКРУ, Держмитслужби та Міністерства фінансів.

За даними асоціації "Укроліяпром", перехідні залишки насіння соняшнику станом на 1 березня 2008 року становили 1,7 млн. тонн, з яких можна зробити 800 тис. тонн олії при потребі внутрішнього ринку до кінця поточного маркетингового року (вересень) - близько 200 тис. тонн (щомісячне споживання соняшникового олії в Україні становить близько 40 тис. тонн).

По даним Мінекономіки України, на Україну припадає 19% світового виробництва насіння соняшнику та 20% виробництва соняшникової олії, а український експорт олії досягає 45% продажів на зовнішніх ринках. За інформацією Міністерства аграрної політики, врожай соняшника в 2007 році склав 4,4 млн. тонн.