Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

ЄС заборонив використання препаратів з діючою речовиною хлорпірифос та хлорпиріфос-метил

ЄС заборонив використання препаратів з діючою речовиною хлорпірифос та хлорпиріфос-метилЄвропейська Комісія прийняла рішення щодо відкликання країнами-членами ЄС до 16 лютого 2020 року всіх дозволів на засоби захисту рослин, що містять активні речовини на основі хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу. Окрім того, було надано короткий пільговий період для остаточного зберігання, утилізації та використання до 16 квітня 2020 року. Українське регулювання використання пестицидів й агрохімікатів не гармонізується автоматично з європейським й ці рішення не матимуть прямої сили для України, але вони викликали хвилю публікації й звернень трейдерів до виробників.

В публікації на сайті Європейської Комісії вказано, що заборона на використання хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу базується на дослідженнях в яких експерти дійшли висновку про існування проблем, пов'язаних зі здоров’ям людини, зокрема, стосовно можливої генотоксичності та нейротоксичності для розвитку людини.

18 лютого 2020 року держави-члени схвалили пропозицію Комісії знизити граничні допустимі рівні залишків хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу в продуктах харчування та кормах до найнижчого рівня, що може бути виміряно аналітичними лабораторіями. Нові знижені рівні набудуть чинності близько жовтня 2020 року і застосовуватимуться як до продуктів харчування, вироблених в ЄС, так і до імпорту.

На сайті Європейської Комісії не вказується, яким буде новий граничний допустимий вміст залишків хлорпірифосу та хлорпірифос-метилу, але на сайті Держпродспоживслужби й в повідомленнях від трейдерів їдеться про 0,01 мг/кг. Також вказується, що будь-який залишок понад 0,01 мг/кг вважатиметься недотриманням норм та призведе до заборони розміщення товару/компонента на ринку ЄС/імпорту в ЄС для обігу.

В повідомленнях від деяких трейдерів/переробників вказується, що не буде закуповуватися продукція врожаю 2020 року з перевищенням норм ЄС по залишках хлорпірифоса та/або хлорпірифос-метила 0,01 мг/кг, що буде зазначено в контрактах на закупівлю. На прохання прокоментувати, яким чином планується перевіряти вміст цих речовин, не було отримано додаткової інформації, можливо більше буде відомо перед початком жнив. Справа в тому, що в перелік обов'язкових показників безпеки згідно діючої нормативної документації а ні хлорпірифос, а ні хлорпірифос-метил не входять.

Стурбованість трейдерів можна зрозуміти - за останні роки Україна сильно збільшила експорт с/г продукції в ЄС. За підсумками 2019 року, імпорт ЄС української продукції досяг цифри в 7,4 млрд Євро, показавши рекордне зростання на 31,2% до 2018 року. Частка ЄС в загальному експорті аграрної продукції з України складає біля 35%, тому числі до 30% рослинних олій й понад 40% шротів.

Хлорпірифос (іноді його називають хлорпірифос-етилом) та хлорпірифос-метил - це інсектициди, які використовуються для боротьби з комахами-шкідниками на ряді культур, в т.ч. пшениці, ріпаку, ячменю тощо. Хлорпірифос-метил також використовується для обробки зернових на зберіганні та порожніх складів.

В державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (версія з останніми змінами від 13 березня 2020 року) є 8 препаратів з діючою речовиною хлорпірифос з реєстрацією в 2020 році й понад 40 препаратів, зареєстрованих в попередніх роках (хлорпірифос-метил є лише в одному препараті). Тобто ці препарати залишаються легальними для використовування в Україні, в деяких випадках до 31/12/2029.

В онлайн магазинах та каталогах зараз можна знайти біля 40 препаратів, які місять хлорпірифос. Через невизначеність методів перевірки залишків цієї речовини, рекомендується утриматися, або принаймні мінімізувати, використання агрохімікатів з діючою речовиною хлорпірифос та хлорпірифос-метил.