Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мінекономрозвитку пропонує продовжити дію експортного мита на зерно й ввести нові мита

На сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України опубліковано проект закону "Про ставки вивізного (експортного) мита на окремі види сільськогосподарської продукції", яким передбачається продовжити дію експортного мита на зерно ще на один рік (до 1 січня 2013). Крім того, пропонується ввести експортні мита на сою, ріпак й соняшникову олію.

Проект закону передбачає введення з 1 січня 2012 року наступних нових ставок мита: соєві боби (код УКТЗЕД 120100) - 12%, але не менш як 33 євро за тонну; насіння ріпаку (код УКТЗЕД 1205) - 9%, але не менш як 15 євро/т; олія соняшникова (1512119100, 1512199010) - 10%, але мінімум 84 євро.

В аналізі регуляторного впливу при впровадженні запропонованого закону вказується на ріст цін й обсягів експорту соняшникової олії та високий експортний попит на соєві боби й насіння ріпаку за останні роки. Введення експортного мита на соняшникову олію пояснюється необхідність забезпечення продовольчої безпеки країни, на ріпак й сою - дотриманням норм сівозміни сільгоспвиробниками (які переорієнтовуються на більш прибуткові технічні культури).

Продовження ще на один рік дії експортного мита на зерно (пшеницю, кукурудзу й ячмінь; введено з 1 липня) обґрунтовується необхідність "формування передбачуваних умов функціонування ринку". Низькі темпи експорту зерна з початку 2011/12 МР (1712 тис.т за липень-серпень по даним Держмитслужби) пов'язуються з "вичікувальною позиціює" трейдерів, які сподіваються на скасування мита. Водночас, за перші два тижня вересня було вже експортовано 703,5 тис. тонн зернових - говориться в пояснювальному документі.

Ще однією метою введення нового мита й збереження "старого" на зерно, про яку не слід забуватися - є наповнення держбюджету. Лише за 2,5 місяця надходження від сплати мита на зернові орієнтовно становлять біля 550 млн.грн. При оптимальному розкладі, загальні доходи бюджету від мита не зерно, технічні культури й соняшникову олію можуть перевищити 7 млрд.грн. на рік.

Міністерство аграрної політики та продовольства України неодночасно заявляло про необхідність у скасуванні експортного мита на зернові. Крім того, в рамках переговорів з зони вільної торгівлі з ЄС Україна зобов'язалася за 10 років знизити мито на експорт насіння соняшнику до 0%. Але як видно, на сьогодні наповнення бюджету є головною задачею уряду.