Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Депутати проголосували за повернення ПДВ при експорті зерна

Сьогодні під час голосування поправок до Податкового Кодексу щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва, Верховна Рада прийняла поправку яка стосується зовсім немалого бізнесу. А саме поправку, яка вводить нульову ставку ПДВ на експорт зернових й технічних культур. Якщо закон буде підписано Президентом, з нового року експортери знову зможуть претендувати на повернення ПДВ з бюджету.

Поправка за №236, за яку проголосували 280 з 337 зареєстрованих в сесійній залі депутатів, доповнює другий абзац пункту 15 Перехідних положень (розділ XX) Податкового Кодексу, який в нові редакції виглядатиме наступним чином:

"Операції з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур, зазначених в абзаці першому цього пункту, звільняються від оподаткування податком на додану вартість, крім операцій з вивезення в митному режимі експорту таких зернових та технічних культур, сільськогосподарськими підприємствами-виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові культури у сільськогосподарських підприємств-виробників, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість."

Положення відносяться до зернових культур товарних позицій 1001-1008 УКТ ЗЕД (пшениця й меслин, жито, ячмінь, овес, кукурудза, рис, сорго, гречка, просо, інші зернові культури) та технічних культур товарних позицій 1205 (насіння свиріпи або ріпаку) і 1206 (насіння соняшнику) й мають набрати чинності з 1 січня 2012 року (якщо закон не буде ветовано).

Повернення до нульової ставки ПДВ (яку було скасовано й замінено на режим "звільнено від оподаткування" з 1 липня 2011 року) фактично означає, що при експорті зерна, яке було закуплено безпосередньо у виробників, трейдери отримають право включати до податкового кредиту суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) при його придбанні.

В разі прямого експорту зерновиробником, це принцип не застосовується тому, що с/г виробники не сплачують нарахований ПДВ до бюджету згідно статті 209 Податкового Кодексу. Для потужних агрохолдингів, які спроможні виходити на міжнародні ринки без посередників, більш привабливим стає експорт через підконтрольні трейдерскі фірми. Для малих й середніх сільгоспвиробників єдиним виходом є об'єднання в групи (кооперативи) для формування більших партій зерна з можливими прямими продажами закордон.

Цікаво відмітити, що сьогодні відбулося друге читання законопроекту про спрощену систему оподаткування, і дану поправку №236 вже було відхилено, але автор наполягав на її підтримці й вона була поставлена на голосування знову. Безпосередньо проти поправки виступив Міністр фінансів Федір Ярошенко, "...уряд не підтримує прийняття цієї поправки, тому що це втрати зразу ж бюджету 5 мільярдів гривень" - заявив Міністр й попросив переголосувати поправку, але депутати його не підтримали.

Крім цього, до Податкового Кодексу було внесено поправки щодо звільнення від сплати ПДВ операції з постачання хутра й необроблених шкір. Як зазначила депутат Ксенія Ляпіна "...Цей закон, який присвячений спрощеній системі оподаткування, поповнений кількома поправками, одна з них, очевидно абсолютно, лобістська. Все це призведе до того, що закон в цілому має дуже велику вірогідність бути заветований...".

За прийняття у другому читанні і в цілому Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва), реєстраційний номер 8521, проголосувало 264 депутата.

Оновлено (4.11.2011). Президент повернув до Верховної Ради Закон з пропозицією виключити з тексту положення про нульову ставку ПДВ на експорт зерна. В поясненні вказано, що у разі відновлення повернення ПВД експортерам зерна, додаткові відшкодування з бюджету 2012 року сягнуть 5,5 млрд.грн, які не передбачено схваленим проектом бюджету. Крім цього нагадується, що с/г виробники не сплачують ПДВ до бюджету, а тому "бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість фактично здійснюватиметься за рахунок інших платників, що в остаточному підсумку призведе до розбалансування державного бюджету".

На пленарному засіданні ВР 4 листопада 266 депутата проголосували за редакцію Закону з поправкою Президента щодо виключення з тексту Закону другого абзацу підпункту 15 пункту 1 розділу 1. Таким чином, операції з експорту зерна залишаються в режимі неоподаткування ПДВ, що не передбачає відшкодування податку з бюджету.