Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Дрібних виробників звільнять від податку на дохід

Законопроект, нещодавно прийнятий в Верховні Раді, вніс досить значні зміни в Податковий кодекс в частині оподаткування доходів фізичних осіб - власників сільгосппродукції, отриманих від її продажу. Розширено коло осіб, які зможуть отримати довідку 3-ДФ і відповідно звільнення від податку на дохід. Крім того, звільнення від оподаткування доходу від продажу продукції тваринництва не залежатиме від розміру земельної ділянки, а від суми річного доходу. Є позитивні зміни і для членів обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів.

Добрі новини для дрібних сільгоспвиробників несе в собі законопроект №11005 під назвою "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо проведення перевірок у зв'язку з припиненням за заявницьким принципом підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців, які не мають найманих працівників". Назва документу, яка не пов'язується з оподаткуванням аграріїв, походить від одного з шести проектів законів, об'єднаних в один перед другим читанням.

Нас цікавить положення законопроекту №10068 (поданий депутатами Горіною І.А. і Пшонкою А.В.), прийнятого ВРУ за основу 06 вересня. Від першого читання вміст законопроекту 10068 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо стимулювання розвитку сільськогосподарської кооперації)" суттєво змінився. Остаточна версія документу стосується вже не тільки оподаткування с/г кооперативів, зміни вносяться в критерії визначення доходу від продажу власної продукції дрібних с/г виробників, що звільняється від податку на прибуток.

Так, нова редакція статті 165.1.24 Податкового кодексу (саме вона визначає право на отримання довідки за формою 3-ДФ, яка надає право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку з доходів фізичних осіб) звільняє доходи, отримані від продажу сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою - власником такої продукції, у разі якщо такі особі надано земельні ділянки у розмірах, встановлених Земельним кодексом України:

  • для ведення садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва
  • земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), отримані в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 га (без врахування ділянок, зазначених в першому пункті)

При цьому, якщо власник сільськогосподарської продукції має земельні паї, отримані в натурі, але не використовує їх (тобто здає в оренду або обслуговує), то він залишається за собою право на отримання довідки 3-ДФ і ці паї не враховуються при розрахунках максимального "неоподатковуваного" сукупного розміру земельних ділянок в 2 га.

Сьогодні саме здані в оренду паї є головною причиною відмови в видачі довідки 3-ДФ. Середній розмір паю в Україні є близьким до 4,2 га, що перевищує норму в 2 га для ведення особистого селянського господарства згідно статті 121 Земельного кодексу.

Далі - довідка про наявність земельних ділянок не потрібна для звільнення від оподаткування доходів фізичної особи, яка самостійно вирощує, розводить, відгодовує продукцію тваринництва, отримані нею від продажу продукції наступних груп УКТ ЗЕД:

  • 1-5 "Живі тварини; продукти тваринного походження" (у т.ч. включає молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед тощо)
  • 15 "Жири та олії тваринного або рослинного походження; продукти їх розщеплення; готові харчові жири; воски тваринного або рослинного походження"
  • 16 "Готові харчові продукти з м'яса, риби або ракоподібних, молюсків або інших водяних безхребетних"
  • 41 "Шкури необроблені (крім натурального та штучного хутра) і шкіра вичинена"

Якщо дохід від продажу зазначеної продукції тваринництва, отриманий протягом податкового року, перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує цей ліміт. Мінімальна заробітна плата на 01 грудня 2012 становитиме 1134 грн., тобто в 2013 році не має оподатковуватися річний дохід біля 115 тис. грн.

Крім того, нова редакція статті 165.1.48 Податкового кодексу звільняє від податку кошти, що повертаються члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг, наданих кооперативом.

Оновлено (13.11.2012). Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання окремих питань оподаткування" опубліковано на сайті Верховної Ради як чинний.

Оновлено (01.01.2013). Вступили в дію зміни до Податкового Кодексу щодо звільнення від оподаткування доходу фізичної особи - дрібного виробника с/г продукції (стаття 165.1.24) і коштів, що повертаються члену с/г обслуговуючого кооперативу внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг (стаття 165.1.48).