Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Здійснено другу спробу дерегулювати ринок зерна

Здійснено другу спробу дерегулювати ринок зернаВерховна Рада України прийняла за основу законопроект про внесення змін до Закону "Про зерно та ринок зерна в Україні" (щодо дерегуляції ринку зерна), яким передбачається скасування обов'язкової сертифікації якості зерна та запроваджується безстрокова дія сертифікату відповідності послуг зі зберігання зерна. Подібні норми вже діяли в другій половині 2012 року.

Як вказано у пояснювальній записці до даного законопроекту (реєстр. № 2459), керуючись Програмою економічних реформ уряд у 2012 році здійснив ряд кроків щодо дерегуляції ринку зерна. Зокрема, 18 липня було прийнято постанову №692, якою запроваджувалась безстрокова дія сертифікату відповідності послуг зі зберігання зерна, а 19 вересня внесено зміни до Постанови №848, якою передбачувалась видача сертифікату якості лише у випадках якщо зерно та продукти його переробки придбані за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та/або за вимогою однієї із сторін договору.

Проте, 6 грудня 2012 року Верховна Рада Законом №5462-VI прийняла зміни до Закону "Про зерно та ринок зерна в Україні", чим фактично скасувала усі зусилля щодо дерегуляції ринку зерна. Так, термін дії сертифікату відповідності послуг зі зберігання зерна був встановлений на 1 рік замість безстрокового, а отримання сертифікату якості зерна та продуктів його переробки стало обов’язковим в усіх випадках переміщення територією України та при експортно-імпортних операціях.

Видача сертифікату якості зерна не має аналогів в ЄС. Крім того, обов’язковість отримання сертифікату якості зерна була також скасована 19 липня 2011 року і в Росії. Тобто, українські виробники та оператори ринку опинилися в нерівних умовах відносно до сусідніх країн - експортерів зерна. Щодо терміну дії сертифікату відповідності послуг зі зберігання зерна, то повернення до безстроковості не скасовує механізми контролю у формі анулювання сертифікату за умови недотримання суб’єктом стандартів та інших нормативних документів у сфері зберігання зерна.

Як зазанчено на сайті Мінагрополітики, спрощення сертифікації не вплине на безпечність продукції. Державна ветеринарна та фітосанітарна служба й надалі обов’язково видаватиме фітосанітарний сертифікат, що підтверджує показники безпечності зернових. Контроль лише безпеки харчових продуктів є світовою практикою, тому що вимоги до якості мають визначатися безпосередньо сторонами контракту з купівлі-продажу та споживачами. Також не є світової практики повертатися до старих законодавчих норм менш, ніж через півроку після їх відміни, не пояснюючи причини такого рішення.

Нагадаємо, що з 18 квітня 2013 року вступили в дію ще одні зміни до закону "Про зерно та ринок зерна в Україні", якими створено Гарантійний фонд виконання зобов’язань за складськими документами на зерно.

Доповнення: За поданням КМУ 20 червня було зареєстровано аналогічний законопроект №2361а "Проект Закону про внесення змін до Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" (щодо сертифікації послуг із зберігання та продуктів його переробки)".