Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Підписано “антикризовий” закон про підтримку АПК

13 березня 2009 року на офіційному сайті Президента України було опубліковано Закон № 922-VI "Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу" (№ реєстрації в Верховні Раді 3353).

Цей закон було двічі ветовано Президентом, але 3 березня Верховна Рада 382 голосами, з 437 депутатів зареєстрованих у сесійні залі, подолала вето.

Як видно з його назви, новий закон 922-VI вносить зміни в існуючі нормативні акти.

Так, в Закон 1877-15 «Про державну підтримку сільського господарства України» додається положення про дозвіл Аграрному фонду продавати зерно та інші товари-об'єкти цінового регулювання з метою поповнення спеціального фонду державного бюджету. Відповідно до змін, зерно закуплене Аграрним фондом, або під яке було отримано бюджетну позику, повинно зберігається виключно у сертифікованому зерновому складі, а місячна плата за зберігання не може перевищувати 2% від мінімальної закупівельної ціни такого зерна.

В Закон від 31 жовтня 2008 року №639-VІ «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» додаються, зокрема інших, положення які затверджують постійний характер змін що до спеціального режиму оподаткування (цим залишається льотний режим для сільгоспвиробників на податок на додану вартість).

Окремими пунктами описується умови отримання банками рефінансування від НБУ. Так, при отриманні позик від НБУ, заборгованість позичальників - сільськогосподарських товаровиробників має бути добровільно пролонгованою банком на строк, не менший строку, на який надається рефінансування (але не менший ніж 365 днів). На пролонгований кредит буде діяти відсоткова ставка не більша за ту що існувала на момент надання такого кредиту, а вартість застави (за її наявності) не переоцінюється у бік зменшення протягом такої пролонгації.

Саме ці пункти Закону щодо рефінансування, а також пункт який забороняє продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2010 року, були підставою для ветування Закону Президентом.

Крім цих змін, в Закон України «Про податок на додану вартість» включається пункт згідно я яким сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету молочними та м'ясними переробними підприємствами, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Прикінцевими положеннями нового Закону №922-VІ встановлюється, що норми Закону України «Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах» не поширюються на товари, які підпадають під визначення 1-24 груп УКТ ЗЕД (входять: живі тварини, продукти тваринного та рослинного походження, жири та олії, готові харчові продукти, алкогольні та безалкогольні напої і оцет, тютюн та його замінники).

Також, Кабінету Міністрів наказується забезпечити фінансування програм підтримки розвитку АПК; провести аналіз розрахунків за кредитами наданих сільськогосподарським товаровиробникам, та у разі необхідності невідкладно подати до Верховної Ради України законопроект для продовження процедури врегулювання заборгованості за такими кредитами; а також ввести в дію деякі ДСТУ на м'ясну продукцію.