Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Президент незадоволений роботою Уряду на зерновому ринку

В листі від 01 лютого на ім'я Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко Президент Віктор Ющенко виразив незадоволеність роботою Уряду щодо виконання Указу «Про деякі заходи щодо розвитку ринку зерна» а також вважає неприйнятним звітування центральних органів виконавчої влади про виконання Указу.

Окремо Президент наголосив на деяких положеннях документу, які потребують реалізації в першочерговому порядку. Це, зокрема:
- вжиття заходів щодо підвищення соціального захисту громадян, у тому числі шляхом перегляду набору продуктів харчування, що використовуються для визначення прожиткового мінімуму;
- недопущення зменшення та погіршення умов державної підтримки сільськогосподарських виробників після вступу України до СОТ;
- розробка та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроектів щодо удосконалення оподаткування підприємств при здійсненні авансових платежів за сільськогосподарську продукцію;
- підвищення професійності та економічної обґрунтованості прийняття рішень щодо застосування кількісних обмежень до експорту сільськогосподарської продукції.

За оцінками експертів, минулого року Уряд недостатньо кваліфіковано підійшов до цього питання, внаслідок чого були штучно обмежені можливості продажу українського зерна на світовий ринок. «Це підтверджують і дані офіційної статистики: у 2007 р. отримано близько 29 млн. тонн зерна, у т. ч. пшениці зібрано на рівні попереднього року, кукурудзи – на 15,5% більше. Як результат – станом на 1 січня 2008 року наявність зернових у сільськогосподарських та зберігаючих підприємствах майже на 2,8 млн. тонн перевищує рівень, що був на 1 січня 2007 року, в тому числі пшениці на 1,5 млн тонн», – йдеться у листі Глави держави.

Президент України пропонує уряду невідкладно опрацювати питання про збільшення не менше ніж до 3 млн. тонн розміру квоти на експорт зернових. Це дало б можливість Україні стати одним із найпотужніших потенційних гравців на ринках зернових, тем більше після того як Росія фактично заборонила експорт.

В свою чергу, зі слів міністра аграрної політики Юрія Мельника, Міністерство економіки спільно з Міністерством аграрної політики вже вивчили можливість задовольнити усі заявки експортерів в розмірі 2,9 млн. тонн. Розподіл квот буде проведено найближчим часом, також зазначив міністр. На сьогоднішній день діє постанова в яки передбачено обмежування експорту в розмірі 1,203 млн. т (600 тис. т кукурудзи, 400 тис. т ячменю, 200 тис. т фуражної пшениці VI класу та 3 тис. т жита).

Президент також звертає увагу, що затверджена спільним наказом Мінагрополітики та Української академії аграрних наук програма «Розвиток зерновиробництва в Україні до 2015 року» не в повній мірі відповідає зазначеній цілі, особливо з огляду на те, що зернова галузь визначає продовольчу безпеку держави, значною мірою формує її експортний потенціал та впливає на розвиток ринкової інфраструктури.