Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

А у нас біогаз

Про альтернативні джерела отримання енергії говориться і пишеться давно, але в Україні є ще досить мало підприємств, які втілюють дану концепцію на практиці. Для пришвидшення переходу на використання альтернативних видів енергії потрібний, безумовно, державний вплив, який може проявлятися у стимулюванні виробників біопалива та біогазу із застосуванням податкових пільг, певних цінових преференції або за допомогою санкцій до підприємств, які отримують біологічні відходи, але не здійснюють їх переробки. Саме останній метод впливу планує застосувати наш Уряд.

Як повідомляє Урядовий портал, Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко ініціює запровадження з 1 січня 2012 року штрафних санкцій для підприємств, які в процесі виробництва не утилізують органічні відходи. За дорученням Прем'єр-міністра, цю норму необхідно передбачити в законопроекті про сприяння використання біологічних видів палива. Як заявила глава Уряду, норма щодо застосування санкцій буде застосовуватись лише через три роки, оскільки підприємствам потрібно дати час для впровадження відповідних технологій.

Основною "цільовою аудиторію", на яку пошириться дія санкцій, будуть сільськогосподарські та переробні підприємства. У сільському господарстві це, передусім, підприємства, які займаються рослинництвом, свиноферми, ферми ВРХ, птахофабрики та підприємства змішаного типу. У переробці - це цукрові та спиртові заводи, пивоварні, м'ясокомбінати, молокозаводи, хлібобулочні комбінати, а також підприємства з виробництва соків та консервів.

Зокрема санкцій, Уряд також планує давати "пряник" в вигляді "податкові канікул" на 10 років для всіх видів діяльності які пов'язанні з виробництвом альтернативних видів палива, в тому числі біогазу. В своєму розпорядженні №102-р від 4 лютого 2009 року КМУ наказав профільним міністерствам та установам розробити систему податкових пільг та преференції для розвитку альтернативних джерел енергії.

Також, Уряд доручив профільним міністерствам розробити спеціальну соціальну рекламу, яка б містила інформацію про позитивний досвід використання біогазу та попередження про штрафи. А Мінагрополітики має відкрити «гарячу» телефонну лінію для зацікавлених виробництвом біогазу.

В свою чергу, Міністр аграрної політики Юрій Мельник повідомив на спеціальному засіданні КМУ, що станом на 1 лютого цього року в агропромисловому комплексі Україні діє або знаходиться в стадії впровадження 8 об’єктів з виробництва біогазу з відходів тваринництва і харчової промисловості. На стадії підготовки знаходяться ще 15 проектів.

За словами міністра, потенціал виробництва біогазу з відходів становить щонайменше 21 млрд. кубометрів.

Ще одним "батогом" для стимулювання виробництва альтернативних видів палива стануть будівельні нормативи. Юлія Тимошенко доручила Міністерству регіонального розвитку та будівництва і Міністерству з питань житлово-комунального господарства в місячний термін внести зміни до державних стандартів і нормативів щодо введення в експлуатацію нових об’єктів: «Там чітко має бути сказано, що об’єкт не вводиться в дію, якщо у нього є біовідходи, які не утилізуються відповідним чином для виробництва з них біопалива».

В концепції Державної цільової науково-технічної програми "Розвиток виробництва та використання біологічних видів палива", яка була затверджена нещодавно КМУ, вказано, що виконання цієї програми дасть можливість замістити до 5,6 млрд. м3 природного газу (зокрема з відходів тваринництва можна отримати щорічно еквівалент біля 200 млн. м3) та понад 1 млн. т світлих нафтопродуктів при затратах на реалізацію 7.5 млрд. грн. з різних джерел фінансування. Але з державного бюджету України протягом п‘яти років передбачено всього 4 млн. грн.

Як стверджують виробники установок собівартість газу із біогазової установки складає 15 - 20 Євро за 1000 м3, а собівартість видобутку природного газу державною компанією досягає 25 - 30 Євро за 1000 м3.

Основним продуктом переробки біологічних залишків є біогаз, який близький за своїми характеристиками до природного газу. Його цілком можна практично використовувати як природний газ, виробляти з нього електроенергію і тепло, а також використовувати для заправки автомобілів.

Але окрім економічних переваг, біогаз, на відміну від природного газу, є відновлювальним джерелом енергії, за допомогою якого країни, які не мають достатніх запасів ресурсів, спроможні суттєво зменшити свою залежність від зовнішніх постачальників.