Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

У зерна з'явився ще один баланс

Сьогодні в МінАП України відбулась презентація проекту методики оцінки зернового балансу, яка була розроблена при підтримці ЄБРД й FAO.

Як було зазначено в ході круглого столу, зібраного з метою обговорення проекту документу, в Україні вже досить давно існують певні методики зведення товарних балансів (у тому числі зернового) й в країні немає недоліку в первинної інформації для проведення необхідних розрахунків. Більше не вистачає координації зусиль та спільної роботи усіх зацікавлених сторін для розробки єдиного зернового балансу країни, який був би прийнятим як внутрішнім, так й зовнішніми ринками.

Відкриваючи круглий стіл, пан Дмитро Приходько, економіст Інвестиційного центру FAO, вказав що розробка методики є третьою й заключною ініціативою спільного проекту Європейського Банку Реконструкції й Розвитку (ЄБРД) та Продовольчої та сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (FAO) в зернові галузі України. Одної з цілей роботи було наладити діалог між владою та бізнесом.

Заступник Міністра аграрної політики України Віктор Бойко відзначив значні досягнення зернової галузі України. Так, за його словами, врожайність зернових зросла на 28% а експортний потенціал країни виріс удвічі. За минулий 2008/09 сезон Україна поставила на зовнішні ринки більш ніж 24 млн.т. зернових й вийшла на трете місце в світі після США та ЄС за обсягом експорту зерна. Україна займає 9% ринку світової торгівлі зерном, 35% - ячменю та 43% - соняшникової олії. Щодо питання балансу зерна, заступник міністра сказав про важливість самого питання, а також нагадав що в Україні вже існують система розрахунку балансу МАРС, яка впроваджується УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, розрахунки Гідромеценту України, Держстатистики та інші джерела.

Наступний виступаючий, пан Жиль Меттетал, директор з агробізнесу ЄБРД, нагадав, що до фінансової кризи, в світі почалася продовольча криза й Україна має певний потенціал для збільшення виробництва продуктів харчування, зокрема зернових, майже удвічі. Для збільшення виробництва, в першу чергу необхідно застосування нових технології, сказав пан Меттетал. У той же час, стабільна та передбачена політика держави в галузі сільського господарства також є дуже важливою, а інформація щодо зернового балансу також є необхідною для прийняття рішень. ЄБРД продовжує підтримувати зернових сектор України, - так в жовтні поточного року банк надав фінансування зернотрейдеру Noble Group для розвитку своєї діяльності в Україні, нагадав пан Меттетал.

Володимир Клименко, Президент Української Зернової Асоціації, привів приклад впливу зернового балансу України на розрахунки державного бюджету, зокрема обсягів повернення ПДВ за експортоване зерно. Так, бюджет 2008 року передбачав 32 млрд. грн. на повернення ПДВ, 2009 - 36 млрд. грн, а проект бюджету-2010 - тільки 20 млрд. грн. За розрахунками УЗА, необхідний обсяг коштів для повернення ПДВ у 2010 році має буди на рівні 52 млрд. гнр. при тому що заборгованість на сьогодні складає 17,5 млрд. грн. Розбіжності між оцінками сум ПДВ також виникли з неправильних прогнозів обсягу експорту зерна у поточному маркетинговому році, при складані бюджету очікували лише 10-11 млн.т експорту. Але таку кількість зерна вже вивезено за 5 місяців сезону 2009/10, а експорт за підсумками всього сезону має перевищити 20 млн.т.

Безпосередньо сам проект методики прогнозування балансів зернових культур (повна назва "Методика підготовки прогнозних балансів попиту й пропозиції зернових культур") було презентовано Катериною Прокопенко, науковим співробітником Інституту економіки та прогнозування НАН України. Як зазначила пані Прокопенко на початку своєї презентації, методика розроблялася з урахуванням світового досвіду.

Відповідно до документу, метою складання прогнозних зернових балансів є модулювання ситуації на ринках основних зернових культур через прогнозування основних показників їх балансів на наступний маркетинговий рік (з 1 липня по 30 червня). Підготовка та публікація прогнозних балансів має розпочинатися з квітня кожного року, з щомісячним оновленням. Баланси складаються у натуральному виразі для наступних культур: зернові та зернобобові загалом, а також пшениці, жита, гречки, просо, ячменю, кукурудзи, вівсу та гороху (перелік може уточнюватися). Згідно з методикою, загальна схема (формула) складення балансів, яка відповідає міжнародним рекомендаціям Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, виглядає наступним чином:

ПОПИТ (ВНУТРІШНЄ ВИКОРИСТАННЯ /фонд споживання населенням + насіння + корми худобі та птиці + переробка на нехарчові цілі + втрати + інше споживання/ + ЕКСПОРТ + ЗАПАСИ НА КІНЕЦЬ ПЕРІОДУ) = ПРОПОЗИЦІЯ (ЗАПАСИ НА ПОЧАТОК ПЕРІОДУ + ВИРОБНИЦТВО + ІМПОРТ)

Також, згідно з міжнародними вимогам та рекомендаціями FAO, баланси за видами зернових культур складаються за основним продуктом, тобто продукти переробки перераховуються на зерно. За методикою, для хлібних продуктів (борошно, крупи)  для перерахунку на зернових еквівалент має застосовуватися коефіцієнт 1,330 .

Наступний виступаючий, директор Департаменту розвитку ринку МінАП Анатолій Разгон, зазначив, що в Україні існують методики розрахунку товарних балансів, зокрема зернового. У той же час існує потреба у вивчені світового досвіду в цьому напрямку. Анатолій Разгон також призвав давати коректну оцінку зернового балансу, й давати її разом, спільно зі всіма зацікавленими установами, так як такі оцінки мають суттєвий вплив на ціни.

Анатолій Разгон нагадав, що МінАП дало першу оцінку виробництва зернових в Україні ще в травні 2009 року, в розмірі 42,9 млн.т., експорт оцінювався в 18 млн.т. Оцінка МінАП була змінена лише в листопаді в бік її збільшення до 46 млн.т. В лютому наступного року буди зроблено остаточне уточнення балансу зерна в Україні.

За словами пана Разгона, станом на листопад п.р. прогноз врожаю зернових в Україні у 2009 році виглядає наступним чином. Загальний врожай зернових й зернобобових очікується в розмірі 46154 тис.т, у тому числі - 20854 тис.т пшениці, (з неї - 11013 тис.т продовольчої), 11854 тис.т ячменю, 10597 тис.т кукурудзи, 953 тис.т жита та 1896 тис.т інших зернових. Початкові перехідні залишки на початок сезону оцінюються в розмірі 7540 тис.т.  Експорт складе за прогнозами МінАП 19954 тис. т (11030 - пшениця, 4777 - ячмінь, 3836 - кукурудза, 39 - жито, 272 - інші зернові). Кінцеві залишки зерна прогнозуються в розмірі 6550 тис.т (3400 - пшениця, 1200 - ячмінь, 1400 - кукурудза, 200 - жито, 350 - інші зернові).

Директор УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого розповів коротко про систему прогнозування МАРС (MCYFS – MARS Crop Grow Forecasting System), яку впроваджує інститут. За словами представника інституту, похибка прогнозів складає в межах 5-10% що є досить хорошим результатом для попередніх оцінок.

В цілому, по результатам круглого столу було відзначена велика важливість прогнозування балансів зернових, й не тільки для зовнішнього ринку та трейдерів, але й для внутрішнього виробника та споживачів. Щодо проекту методики, то були внесені певні зауваження, які мають буди враховані авторами розробки.