Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В Міністерстві аграрної політики обговорили роль аграрних холдингів

Тема агрохолдингів було включено в порядок денний засідання Президії Української аграрної конфедерації (УАК), яке відбулось сьогодні за участю Міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка.

В відповідності до основної теми, на засіданні були присутні керівники таких відомих холдингів як "Нібулон", "Астарта", "Мрія" та інших. На початку свого виступу Міністр аграрної політики відзначив, що питання щодо ролі агрохолдингів є трохи дивним - ніхто не ставить під сумнів їх позитивний вплив на розвиток галузі. В той же час необхідно поєднати усі форми аграрного бізнесу й вибрати правильний шлях розвитку сільського господарства України.

На сьогодні річний обсяг виробництва в сільському господарстві досягнув 110 млрд. грн. і це є верхня планка - зазначив Міністр. Для подальшого розвитку необхідна адаптація законодавства, зміни принципів надання державної підтримки, встановити пріоритети, й саме головне - впровадити ринок землі. Основними напрямками реформ, за словами Міністра, є:

  • встановлення пріоритетних галузей, а саме - рослинництво, свинарство та молочне тваринництво;
  • адаптація української науки до вимог сьогодення, а агрохолдинги з їхніми ресурсами здатні допомогти в цьому;
  • реформування виконавчої гілки влади для того що б її представники на місцях займались не питаннями збору статистичної інформації, а такими як - сівозміна, підтримка родючості ґрунтів, дорадництвом тощо; кількість інспекцій них органів необхідно зменшувати.

В завершенні свого виступу Міністр сказав, що агрохолдинги мають бути флагманами аграрного сектору, але фермерство теж буде пріоритетом - той хто хоче вести своє господарство повинний мати таку можливість.

Олег Юхновський, віце-президент "УАК", почав свій виступ також з відзначення значної ролі агрохолдингів в українському аграрному секторі, але існує певний ризик концентрації, а саме соціальний ризик. Він запропонував відзначати внесок холдингів в соціальний розвиток за середньою зарплатою та кількістю працівників. Для створення привабливих умов для розвитку галузі необхідно твердо визначитися з діловим середовищем (повернення ПДВ, розмір дотації, програма відшкодування відсоткових ставок) на довгостроковий період - сказав пан Юхновський. Крім цього, на його думку Україна має бути потужним експортером продовольчого зерна, має розвиватися експорт галузі переробки продуктів харчування, необхідно підтримати технічне озброєння харчовою промисловості.

Від агрохолдингів виступили керівники компанії "Астарта" (понад 160 тис. га орної землі в оренді, виробництво цукру) й "Нібулон" (80 тис. землі га в обробітку, найбільший зернотрейдер). Пан Вадатурський, генеральний директор компанії "Нібулон" висловив стурбованість з приводу створення умов несприятливих для інвестиції, проблеми повернення ПДВ, тінізації закупівель (розрахунки за готівку).

Крім цього Олексій Вадатурський звернув увагу на то, що ринок ячменю є дуже обмеженим, а Україна роками виробляє значні обсяги цього товару. В якості альтернативи, особисто для південних регіонів, він назвав таку культуру як сорго. Є проблеми і в якості пшениці, не в останню чергу через поширення такого шкідника як клоп-черепашка. В результаті, після жнив Україна виходить на ринок з великими обсягами фуражного ячменю, а трохи пізніше - й фуражної пшениці, що обвалює ціни на фуражну групу.

На засіданні також було презентовано теми впровадження нових інструментів біржової торгівлі на Українській ф'ючерсній біржі; стану і перспектив залучення вітчизняних та іноземних інвестицій до аграрного сектора України, запровадження Індексу вартості аграрних підприємств та інноваційної системи управління сільськогосподарським виробництвом.