Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мінагрополітики і експортери зерна домовились

Мінагрополітики і представники зерноторгових компаній та громадських організацій провели зустріч 23 листопада для обговорення питання обсягів експорту зерна, зокрема продовольчої пшениці, та поставок кукурудзи до Китаю. В поточному маркетинговому році експорт пшениці, а точніше його обмеження, є частою темою подібних зустрічей влади і профільних асоціації. Тема експорту кукурудзи в Китай піднімається на такому рівні вперше.

Результатом попередніх зустрічей Міністерства аграрної політики та продовольства України з учасниками зернового ринку, представлених асоціаціями зернотрейдерів, виробників і бізнесу, стало підписання 15 листопада Доповнення до Меморандуму про взаєморозуміння. Згідно з документом, залишаються чинними основні положення Меморандуму про взаєморозуміння від 10 жовтня 2011 року з Доповненням від 31 липня 2012 року, а обсяг експорту пшениці і суміші пшениці та жита (меслин) на 2012/2013 маркетинговий рік визначено на рівні 5,5 млн. тонн.

Під час останньої зустрічі 23 листопада її учасники висловили задоволення рівнем налагодженої співпраці і висловили готовність зерноторгових компаній припинити експорт пшениці. Справа в тому, що вивезти зазначену в меморандумі кількість пшениці експортери змогли за 5 місяців нового маркетингового року.

Так, за повідомленням Мінагрополітиким станом на 23 листопада з України експортовано 11,1 млн тонн зерна, з них 5,2 млн тонн пшениці, 3,9 млн.т кукурудзи і 1,7 млн.т ячменю.

За даними Митної служби України, з початку маркетинвого сезону 2012/2013 (1 липня) до кінця жовтня було експортовано майже 4 млн.т пшениці і меслину на загальну суму 676 млн доларів США. Причому, ще 1 жовтня експорт пшениці нового врожаю не перевищував 2,5 млн.т. Тобто, за 2 місяця (жовтень-листопад) експортери активізували торгівлю і вивезуть до кінця листопада 3 млн.т - більше ніж за перші три місяця поточного сезону (липень-вересень). Основними країнами-імпортерами української пшениці стали Єгипет, Іспанія, Марокко і Ізраїль.

Іншим питанням, що обговорювалося на зустрічі, став експорт кукурудзи до Китаю. Нагадаємо, що 17-20 жовтня 2012 року відбулася робоча поїздка української делегації до Китаю, де було узгоджено протокол щодо якісних показників української кукурудзи, яка має поставлятися до Китаю. А на початку листопада Міністерство проінформувало, що Україна узгодила фітосанітарні вимоги до української кукурудзи. Поставки зернової мають здійснюватися як відповідно до міждержавних угод (наприклад, обслуговування кредиту в 3 млрд доларів на розвиток проектів в АПК), так і приватними компаніями за підписаними угодами. Розмір квоти, про який вдалось домовитись з Китаєм - 5 млн тонн кукурудзи (на який термін діятиме квота не повідомляється).

19 листопада Українська зернова асоціація (УЗА) звернулась до Міністра аграрної політики та продовольства з проханням роз’яснити ситуацію щодо поставок зернових до Китаю. Зокрема, у листі УЗА говориться про інформацію, яка з'явилась у пресі, що агрохолдинг "Укрлендфармінг" отримав квоту в розмірі 200 тис. тонн. Щодо розміру квоти України, то УЗА звертає увагу на статистику імпорту кукурудзи Китаєм у минулих сезонах 2011/2012 (5,231 млн.т) та у 2010/11 (0,979 млн.т).

На зустрічі 23 листопада по питанню експорту до Китаю Міністр Микола Присяжнюк наголосив, що "всі учасники аграрного ринку – від товаровиробника до зерноторгових компаній − зможуть експортувати кукурудзу до Китаю" і що "в поточному році можливий обсяг поставки кукурудзи до Китаю становить близько 2 мільйонів тонн".

Хоча станом на 9 листопада за оцінками Міністерства сільського господарства США (USDA) загальний обсяг імпорту кукурудзи з усіх країн Китаєм в 2012/13 році складе 2 млн.т. Головним країнам, з якими буде змушена конкурувати Україна на китайському ринку, стануть США, Аргентина та Бразилія, і навряд чи вони легко впустять на ринок нового гравця.