Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В Криму відбулась республіканська нарада з питань розвитку с/г кооперації

В Криму проведено республіканську нараду з питань розвитку с/г кооперації16 серпня в селі Червоне Сакського району АР Крим на базі обслуговуючого кооперативу "Фрукти Криму" проведено республіканську нараду з питань розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації. Нарада відбулась під керівництвом міністра аграрної політики та продовольства АР Крим Миколи Полюшкіна за участі заступника міністра Костянтина Муглі, фахівців Мінагрополітики АР Крим, заступників голів РДА, начальників аграрних управлінь РДА, голів сільських і селищних рад, керівників кооперативів, міжнародних проектів.

Міністр аграрної політики і продовольства АР Крим відкрив нараду словами про те, що у всьому світі успішно існують сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. У зв’язку с глобалізацією, розвитком супермаркетів, міжнародної торгівлі необхідно формування великі однорідні партії сільгосппродукції для подальшого продажу. Самотужки малі та середні фермери не в змозі забезпечити належне зберігання, пакування, а тим більш формування оптових партій. В даний час в Україні 50% сільськогосподарської продукції виробляється дрібними селянськими господарствами. Він відзначив, що створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів на сьогодні є єдиним шляхом до виживання дрібних та середніх фермерів на селі. Тому повторив своє завдання, яке було дано на нараді 12 червня главам адміністрацій районів - сприяти створенню кооперативів на їх територіях. Також сказав, що це питання знаходиться під контролем Ради Міністрів Криму.

Далі про розвиток кооперації в Сакському районі доповів Польченко Андрій, начальник управління агропромислового розвитку РДА. Так, в Сакському районі на 01.01.2013 зареєстровано 10 сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, з них 1 переробний, 2 заготовчих, 7 сервісних (надання послуг у рослинництві). Також заплановано створення кооперативу по зберіганню та переробці зерна і обслуговуючого кооперативу по збиранню, охолодженню й реалізації молока. С 2009 по 2013 рок завдяки проектам міжнародної технічної допомоги було проведено 8 семінарів з економічного розвитку сільських територій для глав адміністрацій й 18 тренінгів для фермерів.

Гаврилюк Микола – віце-президент Асоціації фермерів та землевласників Криму - говорив про труднощі пов’язані з формуванням кооперативів. Так ще з часів Радянського Союзу сформовано негативне ставлення до кооперативів. Тому в Україні цей процес гальмується з боку громади. Він закликав в цьому питанні спиратися на світовий досвіт.

Наступним виступив Сетхалілов Ділявер, член кооперативу "Фрукти Криму", який розповів про діяльність кооперативу "зсередини". Про те, що з розвитком аграрних технологій з’являється нове обладнання, придбати котре самотужки фермери не в змозі. Їм залишається тільки дивиться та "облизуватися". Однак об'єднавшись вони можуть придбати нове обладнання та впровадити нові технології. Таким чином кооператив "Фрукти Криму" придбав посівний комплекс. Зараз фермери мають змогу користуватись цим сучасним обладнанням і висівати насіння не тоннами, а мільйонами штук. За їх розрахунками це обладнання окупиться за півтора року.

Шадрін Борис – регіональний координатор проекту "Вода для агросектору Криму" розповів про хід даного проекту. Зокрема про труднощі збору коштів у громади, яку неодноразово обманювали різні підрядні організації. Також повідомив, що в рамках проекту кооперативу "Фрукти Криму" вже поставлено 5 км. труб на суму 2165 тис. грн.

Далі слово взяв Буданов Ігор, сільський голова Добровської сільради. Він повідомив фермерів та сільських голів інших районів про відкриття нового комунального оптового ринку на трасі Сімферополь-Ялта. Цей проект здійснюється спільно з проектом "АгроІнвест". Цей ринок створюється для скорочення відстані для закупок підприємцями з південного берегу Криму.

Джоркашвілі Михайло – голова кооперативу "Фрукти Криму", розповів про досягнення кооперативу. Кооператив було створено в 2005 році на території колишнього особистого селянського господарства. З 2006 року продукцію почали реалізовувати під брендом "Фрукти Криму". Зараз кооператив має сучасні потужності по переробці, пакуванню та зберіганню сільськогосподарської продукції. Також для збільшення однорідних партій члени кооперативу закуповують однорідний насіннєвий матеріал і овочеву розсаду. Кооператив працює з аграрним університетом щодо втілення сучасних технологій. Також Михайло Миколайович відповів на питання фермерів, зацікавлених в створені кооперативу. Питання стосувались плати за послуги, надані кооперативом, механізму діяльності кооперативу.

Зокрема на нараді було розглянуто питання щодо залучення міжнародної технічної допомоги для збільшення зрошуваних сільськогосподарських земель в Криму.