Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Україна й Росія створюють зерновий союз

Україна і Росії створюють зерновий союз"Ми досягли домовленості і підписали документ, відповідно до якого буде створений зерновий пул протягом найближчих півроку" заявив Прем'єр – міністр України Микола Азаров на спільній з Головою Уряду РФ Дмитром Медведєвим прес-конференції. Відповідної домовленості досягнуто вчора на 10-му засіданні комітету з питань економічної співпраці Українсько-російської міждержавної комісії, яке відбулося 14-15 жовтня у місті Калуга Російської Федерації.

Зерновий пул планує об'єднати Україну Росію й Казахстан для спільного представництва зернових на експортних ринках, мінімізації ризиків коливань цін, а також підвищення ефективності використання експортної інфраструктури, зниження експортних витрат тощо. Як повідомляється на сайті КМУ, передбачається, що зерновий пул буде створений у вигляді Причорноморського зернового комітету - об'єднання, до якого зможуть вступити й інші держави. Крім того, український Уряд розглядає можливість створення Причорноморської зернової біржі.

Доля трьох країн – майбутніх учасників зернового пулу, у світовому виробництві невелика й складає у поточному році приблизно 8% або 161,3 млн. тонн за даними Міжнародної ради по зерну (Росія – 85,3 млн.т, Україна – 59,2 млн.т, Казахстан -16,8 млн.т). У той же час, їх доля у світовій торгівлі дорівнює біля 20%. Так, за вересневим прогнозом Міжнародної ради по зерну (IGC) у поточному маркетинговому році експорт зернових Росії може скласти 18,8 млн.т, Казахстану -7,2 млн.т, України – 28,8 млн.т. Разом це складає 54,8 млн.т із 270 млн.т світової торгівлі зерновими.

Вперше ідею створити Чорноморський зерновий пул між Україною, Росією та Казахстаном, а також іншими країнами, було озвучено в 2007 року президентом Російського зернового союзу. На офіційному рівні зерновий пул обговорювали в 2009 році на першому Всесвітньому зерновому форумі в Санкт-Петербурзі, однак довгий час реалізація ідеї відкладалась з різних причин. Свою негативну оцінку подібного союзу відразу озвучив ЄС. На думку ЄС головною перепоною було невідповідність ідей створення зернового пулу членству України в Світові організації торгівлі (СОТ), до якої тоді не входили Росія й Казахстан. Наразі Росія вже є членом СОТ, а Казахстан все ще має статус наглядача.

Наступного, 2010 року, з причини сильної посухи, яка знищила більше ніж третину врожаю, Росія не змогла продовжити переговори по планам створення зернового пулу.

У 2012 році питання створення зернового пулу було розглянуто на десятому засіданні підкомісії з питань агропромислового комплексу російсько-української міждержавної комісії, яка пройшла в рамках агропромислової виставки "Золота осінь 2012" в Москві. А у липні 2013 року в ході зустрічі в Сочі Микола Азаров і прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв домовилися повернутися до ідеї створення зернового пулу.

Думки профільних асоціацій й експертів щодо доцільності участі України в подібні організації розділилися ще на початку обговорення концепції "зернового ОПЕКу". Крім того, нещодавно президент Української зернової асоціації Володимир Клименко відзначив, що Україні більш вигідно вступати в ЄС, ніж в Митний Союз, до якого зокрема входять Росія й Казахстан.