Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Найліпший досвід розвитку зернових кооперативів Латвії вивчений українцями

Найліпший досвід розвитку зернових кооперативів Латвії вивчений українцями1-6 березня 2016 року за підтримки Проекту розвитку зерносховищ та сільськогосподарських кооперативів України (UGSMC) та з допомогою Латвійського центру сільських консультацій та освіти (LRATC) відбулась навчальна поїздка до провідних зернових кооперативів Латвії - LATRAPS і VAKS. Учасниками навчання стали 14 членів та членкинь зернових кооперативів Дніпропетровської, Кіровоградської та Львівською областей – СОК "Зерновий", СОК "Зерно-Бунк" та СОК "Колос-Агро" відповідно.

Навчальна програма розпочалась з зустрічі з Членом Правління Латвійського центру сільських консультацій та освіти (LRATC) Kaspars Zurins, який розповів історію розвитку і реформ сільського господарства Латвії. Висвітив переваги співробітництва країни з Європейським Союзом.

Досвід, отриманий впродовж зустрічей з успішними кооперативами Латвії, важко переоцінити. Так, кооператив LATRAPS, який було створено 11 фермерами в 2000 році наразі об’єднує близько 900 фермерів й досягнув обсяг продажів біля 200 млн. Євро. У 2014/15 МР кооператив продав 500 тис тонн зерна із загального врожаю 2,2 млн тонн в країні.

Виконавчий директор кооперативу LATRAPS – Edgars Ruza впродовж зустрічі розповів про етапи створення кооперативу, досягнення і проблеми на шляху розвитку кооперативного руху в Латвії. Розповів про економічні механізми функціонування кооперативу, як прозорого підприємства, основаного на довірі і фінансовій вигоді для фермерів. Також українськи фермери отримали змогу поспілкуватись із засновниками кооперативу LATRAPS, зокрема відвідати господарство Членів Правління кооперативу Juris Lazdins і Уолтера Брюса (Valters Bruss)

Кооператив VAKS (заснований в 1999 році) в даний час об’єднує більше ніж 480 фермерів, оборот кооперативу в 2014 році склав 45,12 млн Євро. Зустріч з Головою Правління Кооперативу Indulis Jansons привнесла в скарбничку досвіду українських кооператорів знання про можливість розвитку зернових кооперативів, господарства членів яких, знаходяться на далекій відстані від портів і мають якість ґрунтів, що потребує удосконалення.

Завдяки навчанню українські фермери і фермерки, що входять до складу кооперативів отримали більш глибоке розуміння дій, які необхідні для подальшого успішного розвитку своїх кооперативів. А також отримали приклади успіхів розвитку кооперативного руху на пострадянському просторі.