Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В Кіровограді пройшов семінар з вирощування, зберігання та маркетингу зерна

18 -19 грудня 2008 року в місті Кіровоград та області пройшов дводенний науково-практичний семінар "Технології виробництва, зберігання та маркетингу зернових культур", який був організований Канадсько-українським зерновим проектом та Кіровоградською обласною сільськогосподарською дорадчою службою.

В семінарі взяли участь біля 60 зерновиробників, дорадників, представників місцевої влади, аграрної науки та преси з 7 областей України: Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Одеської, Херсонської, Дніпропетровської та Полтавської.

В перший день роботи семінару розглядались питання виробництва зернових, зокрема в таких напрямках як впровадженням ресурсозберігаючих технологій обробітку ґрунту, методів біологізації та сертифікованого органічного зерновиробництва.

Цікавою та насиченою була презентація Миколи Павловича Косолапа - доцента кафедри землеробства та гербології НАУ, який вже понад 20 років займається вивченням технології нульового обробітку ґрунту (min-till) в умовах України. В своїй презентації він проаналізував досвід українських господарств в запровадження технології нульового обробітку ґрунту, звертаючи увагу на методи підвищення ефективності даної технології.

Такі ключові питання як правильний вибір сошників для сівалки, особливості сівозміни (з використанням сідеральних культур) та контроль за бур'янами були основною темою для дискусії між учасниками семінару.

Представники господарств ФГ «Омельяненко» (Кіровоградська область) та ТОВ «Супер Нива» (Херсонська область) Сергій Борисович Омельяненко та Лариса Василівна Артеменко розповіли учасникам про історію господарювання, практичний досвід зерновиробництва, методи обробітку ґрунту та ін. Зокрема Лариса Василівна, звернула увагу присутніх на практику проведення хімічного аналізу ґрунту, як методу підвищення ефективності зерновиробництва за рахунок обізнаності щодо вмісту поживних елементів в ґрунті та прийняття обґрунтованих рішень щодо кількості внесення добрив.

Про основні напрямки розвитку систем землеробства в сучасних умовах розповів Олексій Павлович Кротінов - доцент кафедри землеробства та гербології НАУ.

Анатолій Гаврилович Голуб - директор Ставківської філії ПП «Агроекологія» (Полтавська область) ознайомив учасників семінару з знаменитою в Україні та поза її межами історією біологізації агровиробництва, яку започаткував директор господарства - Герой України Семен Свиридович Антонець. Так ним було висвітлено основні етапи відмови від застосування на полях господарства агрохімії, що дало змогу стати сертифікованим виробником органічної продукції. Проте, Анатолій Гаврилович визнає, що даний підхід є особливим та не кожне господарство зможе одразу його перейняти, але пробувати починати з малих ділянок та виробляти свою стратегію та підхід рекомендував.

Розглядались також питання сертифікації господарств, а також обговорювались економічні та соціальні переваги виробництва органічної продукції. Презентацію з цього напрямку представив Іван Іванович Гавран - інспектор «Органік стандарт».

Другий день семінару розпочався з виїзду в господарство ФГ "Омельяненко" та огляду техніки для виробництва, а також потужностей для зберігання зернових на самому господарстві.

Приклад даного господарства є наглядним, оскільки рішення зберігати зерно в господарстві було прийнято керівництвом виходячи з розрахунку економічної доцільності та ефективності. Крім того, господарство не є власністю жодного агрохолдингу, але власними зусиллями змогло побудувати ємності для зберігання зернових. На підприємстві побудовано загалом 6 банок для зберігання зерна загальною ємністю біля 15 тис. тон зерна. Господарство обробляє біля 4600 га орної землі, тобто може зберігати більше половини врожаю у власних сховищах.

Виходячи з того, що на даний час однією з найбільших проблем для зерновиробників є саме питання зберігання зерна, оскільки більшість з них не хоче продавати його за наявними цінами, а умови зберігання на елеваторах не є надто привабливими, досвід ФГ «Омельяненко» був для них корисним для вивчення.

Варто зазначити, що досвід зберігання зерна в господарстві Сергій Борисович привіз з США, де переймав досвід господарювання. Подібний стан справ можемо спостерігати і в сусідній Канаді, де виробники зерна мають можливість зберігати в середньому 70%-80% зібраного врожаю саме у власних сховищах, таким чином керуючи ціновими ризиками, та економлячи на вартості послуг зі зберігання.

Після огляду зерносховищ, учасники семінару ознайомились з розведенням страусів, яке від недавнього часу практикують в ФГ «Омельяненко» як один із методів диверсифікації агробізнесу.

Під час пленарної частини Лариса Артеменко розповіла про свій досвід зберігання зерна в господарстві в спеціальних поліетиленових мішках. Дану практика була детально проаналізована та описана спеціалістами Проекту. Всі бажаючи можуть з нею ознайомитись на даному сайті.

Про цінову ситуацію на світовому та національному ринку зерна, тенденції в зерновому секторі, а також основні чинники та фактори, які впливають на формування цін на зерно розповів керівник економічного блоку Проекту - Сергій Курдицький.

Економіст Проекту Галяс Андрій представив учасникам короткий відео сюжет про виробництво та зберігання зерна в Канаді, а Ростислав Кос презентував фінансовий аналіз вартості зберігання та розрахунок ціни продажу зерна.