Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Поточний стан озимих зернових є кращим, ніж у попередні роки

Поточний стан озимих зернових є кращим, ніж у попередні рокиНаприкінці січня та на початку лютого 2014 року в Україні спостерігалась аномально холодна погода в усіх регіонах. В цей час середні температури повітря були на 3-10°С нижчими за норму, місцями без належного снігового покриву, який міг би захистити озимі посіви.

В деяких областях випадали опади у вигляді мокрого снігу з крижаним дощем, внаслідок цього на посівах озимих культур на декілька діб утворилася льодова кірка. Так, в АР Крим та місцями у Львівській області льодова кірка утворилась на 8 діб, в Одеській та Донецькій області на 11 діб, в Миколаївській та Херсонській областях на 12 діб, в Запорізькій на 14 діб. В інших областях льодова кірка на посівах була відсутня.

Тому саме стан озимих викликав занепокоєння у експертів, у тому числі закордонних. Зокрема, сайт Agrimoney, з посиланням на компанію Agritel, що має офіс в Україні, припустив, що холодна погода мала пошкодити озимі посіви в Україні.

Нагадаємо, що при повному покритті рослин льодом порушується газообмін і вільний доступ кисню до них припиняється. Коли льодова кірка утримується тривалий час (близько 40 днів), проявляється її згубна дія, і рослини можуть загинути. Також слід зазначити, що критичні температури вимерзання для озимої пшениці та жита становлять мінус 14-17 °С, для озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 11-14 °С. В останні дні січня в східних, північних та центральних областях температура повітря в ночі знижувалась до мінус 25-30 °С, в південних і західних областях – до мінус 21-24 °С, в АР Крим та Закарпатській області – до мінус 12-17 °С.

Спостереження наукових установ показують, що на полях, де висота снігового покриву перевищує 8-10 см озимі культури були захищені від пошкодження сильними морозами. Однак, на значних площах Полтавської області, прилеглих районах Київської та Черкаської областей зафіксовано зниження температури ґрунту до мінус 13-16 °С при незначному (0-3 см) сніговому покриву. В цих регіонах наукові установи продовжують ретельне обстеження посівів.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, обстеження посівів озимих зернових культур, станом на 7 лютого 2014 року показало, що із посіяних 7,8 млн. га в доброму та задовільному стані знаходяться 7,3 млн. га (93%), а в слабкому та зрідженому стані – 0,5 млн. га (7%). Що, навіть, трохи оптимістичніше попереднього обстеження стану озимини на 10 січня поточного року, коли повідомлялось про добрий та задовільний стан 92% озимих посівів.

При порівнянні зі станом посівів озимих зернових у минулих роках на відповідну дату видно, що ситуація 2014 року відрізняється в кращий бік. Так, на 02.02.2012 сходи було отримано на 85% посівних площ, з них у доброму та задовільному стані знаходилось лише 67% посівів. Станом на 01.02.2013 року зійшло 97% посівів, з яких 61,5% були у доброму та 30% у задовільному стані.

Таким чином, за попередніми даними науковців та профільного міністерства можна констатувати, що січневі морози не завдали значної шкоди озимині в Україні. Хоча ще рано робити остаточні висновки, головний етап — це вихід рослин із зимової сплячки.