Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Посушливі умови сівби озимих загрожують новому врожаю

Посушливі умови сівби озимих загрожують новому врожаюЗагальний дефіцит опадів та наявності продуктивної вологи в ґрунті в Україні почали спостерігатися ще з початку літа 2015 року, в осінній період ця тенденція продовжилась. В результаті знизились посівні площі під озимими культурами, а ті площі, які були все ж засіяні знаходяться в незадовільному стані.

Станом на 16 жовтня Міністерство аграрної політики та продовольства України повідомило про посіяних 5,6 млн га озимих культур, або 76% від запланованих площ. Це на 1,1 млн га менше, ніж було посіяно на аналогічну дату минулого року, коли площа під озимими дорівнювала 6,7 млн га.

Зволоження 0-20 см шару грунту під озимими культурами на 15 жовтня 2015 (джерело: Укргідрометцентр)Усі озимі культури посіяно на площах менших, ніж у 2014 році. Зокрема, на звітну дату пшениця та тритикале посіяні на площі 5 млн га,  що становить 81% від запланованої площі і на 800 тис. га меншої за минулорічну на відповідну дату. Ячмінь посіяний на площі  474 тис. га (від 45% плану), і цей показник на 243 тис. га менший за минулорічний. Жито озиме посіяно на площі 136 тис. га (87% запланованої площі), що на 23 тис. га не дотягує до тогорічного показника.

Вищезгадане джерело також повідомляє про завершення посіву озимих зернових у Хмельницькій, Донецькій та Чернігівській областях. Найгірше триває посівна у Херсонській області, де засіяно 41% до прогнозу та Миколаївській, де аграрії освоїли лише 48% від запланованих до посіву озимини площ. Взагалі у Степу посіяно лише  62% запланованих площ, на Поліссі – 91%, у Лісостепу – 95%.

Щодо стану посівів, то через брак вологи в орному шарі ґрунту спостерігається загибель частини сходів озимої пшениці під час проростання. Частина посівних площ зріджена, рослини розподілені на полі нерівномірно. Подібна ситуація і з посівами озимого ячменю.

Потрібно відмітити, що у експертів не викликають занепокоєння невеликі площі засіву ячменю, оскільки вони можуть бути компенсованими ярими сортами культури. Ситуація з пшеницею кардинально відрізняється - частка ярої пшениці не перевищує 5%. Тому, після зимівлі озимої пшениці й збереженні збиральних площ влітку 2016 року на рівні 5 млн га (проти 7,5 млн га посіяних осінню 2014-го й 6,8 млн га скошених у 2015 році) можна очікувати на 17 млн тонн збіжжя при середній врожайності 3,4 т/га. Останній раз такий низький врожай було отримано у 2012 році - лише 15,1 млн тонн.