Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Посівна 2009: в Україні засіяно 469 тис. га ранніх зернових

Як повідомляє Міністерство аграрної політики, господарства АР Крим, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Одеської, Миколаївської та Херсонської областей вже засіяли 469 тис. га (10% прогнозованих обсягів) ранніх зернових і зернобобових культур.

В лідерах південні області - в АР Крим на 12 березня було посіяно біля 70 тис. га ярих культур (70% від плану), а до 22 березня планувалось завершити весінню посівну. В Херсонські області станом на 16 березня поточного року аграрії посіяли 55,7 тис. га ранніх зернових культур (що складало 32,5% від прогнозу), в Одеські області було засіяно 50 тис. га ярих культур (20% до прогнозу).

Але через несприятливі метеорологічні умови - затяжну весну, недостатність сумарних плюсових температур, недосягнення ґрунтом м’якопластичного стану - масова сівба ранніх ярих нинішньому році очікуються пізніше звичайних строків. Наприклад, в Миколаївські області, також станом на 16 березня 2009 року, було засіяно на 80 тис. га менш ніж у аналогічний період минулого року - певне відставання спричиняла дощова погода.

Майже в усіх регіонах господарства проводять підживлення озимини - всього підживлено озимих на 4,0 млн. га (49% до прогнозу). В агропідприємствах АР Крим, Херсонської, Миколаївської, Вінницької, Київської, Черкаської, Чернівецької, Закарпатської областей цю роботу проведено на 63-99% прогнозованих площ.

За даними регіонів і наукових установ, практично всі озимі культури відновили весняну вегетацію і знаходяться у життєздатному стані. Зрідженість рослин становить 0-8%, що відповідає природному рівню їх загибелі під час перезимівлі. 94% посівів знаходяться у доброму та задовільному стані. Цим підтверджуються попередні оцінки стану озимих, які було зроблено біль ніж місяць назад.

Не дивлячись на кризу, для проведення комплексу весняно-польових робіт за даними Мінагрополітики сільгоспвиробники подали заявки на 775 тис. т поживних речовин мінеральних добрив, що на 68 тис. т або 10% більше, ніж торік. Одним з факторів який можливо сприяє цьому - є падіння цін на добрива. Так протягом останнього тижня середні ціни на аміачну селітру знизились з 2142 грн./т до 1950 грн./т.

Як повідомляє Мінагрополітики, посівна площа під урожай 2009 року залишиться на рівні минулого року та становитиме понад 27 млн. га. В структурі посівів зерновий клин складатиме 15,9 млн. га (59%), що на 303 тис. га більше, ніж торік.

За результатами щорічного дослідження АПК-Інформ "Україна: посівна-2009", помічається зменшення посівів соняшнику, але за рахунок альтернативних олійних культур (соя, ріпак). Що стосується озимої пшениці та жита - кількість підприємств які відмічали зменшили посіви цих культур приблизно дорівнюється кількості респондентів які навпаки - збільшували посіви.

Фахівці Канадсько-українського зернового проекту в лютому та березні місяцях також провели експрес-опитування приблизно 100 виробників стосовно динаміки посівних площ під зернові. Таке опитування не може рахуватися науковим, але за його результатами не було зафіксовано зменшення посівних площ.

В результаті, не дивлячись на кризу та певні проблеми, за попередніми оцінками в 2009/10 маркетинговому році сільгоспвиробники зможуть зберегти обсяг посівних площ, а під зерновими навіть їх збільшити.