Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Введено золотий стандарт на пшеницю

В Україні з 1 квітня 2010 року запрацює новий національний стандарт на пшеницю. Майже за рік (з квітня 2009 року) роботи нового ДСТУ в тестовому режимі виробники зерна вже змогли заробити. Саме завдяки більш чітко прописаним вимогам до зерна в 2009 році близько 46% пшениці (9,6 млн. тонн з 20,86 млн. тонн) були зараховані до продовольчої. Ціна такого статусу навіть у нинішній не дуже прибутковий маркетинговий рік відчутна різниця в цінах на фураж і продовольче зерно складає мінімум 200 грн. за тонну або 2 млрд. грн. в масштабах країни - пише видання "ДЕЛО".

Аграрії задоволені
Нові нацстандарти вигідні в першу чергу для бізнесменів, що працюють на внутрішньому ринку. У новому ДСТУ дуже чітко прописано розподіл за класами - продовольча пшениця і фураж, чітко прописані показники білка. Раніше, купуючи партію з низьким показником клейковини і заплативши за неї як за фураж, трейдер міг перепродати її як продзерно завдяки високим білковим показникам, пояснює Сергій Рибалко, власник фермерського господарства Аделаїда. Тепер показники вмісту білка високі, трейдер зобов'язаний приймати його як продзерно.

Проти введення нового ДСТУ прогнозовано виступали зернотрейдери, тому що з його введенням вони втратять частину прибутку. Раніше трейдери занижували ціну, посилаючись на те, що за якимось показником зерно не дотягує до продовольчого, відзначає Микола Собуцький, голова фермерського господарства Коршів, голова Волинської асоціації фермерів. У минулому році за тонну продзерна можна було отримати 1500 грн., а фураж і за 1000 грн. не хотіли брати. Як додає Сергій Рибалко, ціну дозволяло занижувати відсутність на багатьох елеваторах обладнання для визначення вмісту білка. Але в середині минулого сезону елеватори ДАК« Хліб України »почали надавати цю послугу безкоштовно, і виробники виграли від введення нового ДСТ, говорить він.

З іншого боку, новий ДСТУ пред'являє підвищені вимоги до якості. Зокрема тепер буде необхідно обробляти наділ від клопа-черепашки. Але вартість такого заходу не перевищує 40 грн. / га, а економічний ефект становить 150-200 грн. за тонну.

Ніхто не постраждав
У той же час введення нового ДСТУ для експортерів зерна нічого суттєво не змінить. Вони орієнтуються на вимоги покупця зерна, а не на внутрішні стандарти. Наприклад, у нас в ДСТУ показник білка 11-12%. Це дуже мало. Так, Бангладеш просить показник білка 10,5%, але сумнівно, що десь ще в світі пшеницю з таким показником будуть вживати в їжу, пояснюють в одній з компаній зернотрейдерів. Ніякої адаптації до світових норм не відбулося. Навіщо міняли незрозуміло. Фахівець компанії Райз Агро Ольга Слюнько відзначає, що основні труднощі, які привніс новий ДСТУ, вимоги зберігати зерно різних класів у різних ємностях. Компанія оплачує таке окреме розміщення в портах, хоча потім на кораблі все змішується, оскільки покупець купує фураж, і йому все одно, це 4-й або 6-й клас, говорить вона. Проте в цілому зернотрейдери-екпортери погоджуються, що новий ДСТУ ближче до реалій ринку.

Джерело: delo.ua