Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

IGC підвищила прогноз світового виробництва зернових на 7 млн. тонн

За останніми оцінками Міжнародної ради по зерну (International Grain Council) загальне світове виробництво зернових в поточному маркетинговому році досягне 1760 млн. тонн, що на 7 млн. тонн більше вересневого прогнозу IGC, та лише на 33 млн. тонн менш за рекордні результати попереднього сезону.

Збільшення прогнозу відбулося переважно за рахунок переоцінки врожаю кукурудзи в США. Прогноз світового споживання також підвищено, але тільки на 4 млн. тонн, до 1747 млн. т. Темпи росту споживання (1,4%) в порівнянні з сезоном 2008/09 є меншими за темпи двох попередніх років, із-за зменшення використання кукурудзи на виробництво етанолу в США, повідомляє IGC в своєму звіті №394 від 29 жовтня.

Так, за даними IGC, споживання зернових в світі в сезоні 2008/09 виросло на 2,2%, а сезоні 2007/08 - на 3,5% в порівнянні з попередніми роками. В той же час, сезон 2006/07 показав збільшення споживання до 2005/06 маркетингового року лише на 0,6%.

Щодо кінцевих залишків зернових, то їх оцінку збільшено на 10 млн. тонн в порівнянні з попереднім звітом, до 373 млн. тонн (21% до виробництва), що на 13 млн. тон більш ніж перехідні запаси зерна в кінці сезону 2008/09. Оцінку світової торгівлі було також підвищено на 2 млн. тонн до 226 млн. тонн, але ця цифра залишається значно меншою за рекордні 247 млн. т попереднього сезону, а також "не дотягує" до 239 млн. т сезону 2007/08.

Прогноз виробництва пшениці в світі збільшено на 1 млн. т до 667 млн. т, що на 20 млн. т менш рекорду попереднього року. Оцінки врожаю пшениці в основних країнах-виробниках ЄС зменшено, якість пшениці залишаєтеся на рівні минулого року, але середній вміст протеїну є меншим. Не дивлячись на затримки в збору ярої пшениці в США та Канаді, врожай в цих країнах з'явився більшим ніж очікувалось раніше. Оцінки врожаю для Бразилії та Австралії було навпаки зменшено із-за несприятливих погодних умов.

Прогноз світового споживання пшениці залишився незмінним - 643 млн. т (+3 млн. т до попереднього року). Кінцеві запаси в 5 основних країнах-експортерах (Аргентина, Австралія, Канада, ЄС, США) зростуть до 4х річного максимуму (49 млн. т); світові перехідні залишки прогнозуюся на рівні 188 млн. т (+23 млн. т до сезону 2008/09). Світова торгівля пшеницею, за прогнозами Ради, зросте до 116 млн. т, що на 3 млн. т більше за оцінки зробленої місяць тому, але на 20 млн. т менш за рекордні обсяги торгівлі 2008/09 сезону. Принаймні, оцінки експорту пшениці з України, а також Канади, Австралії та ЄС, було збільшено.

В порівнянні з вересневим звітом, IGC збільшила прогноз виробництва кукурудзи в світі на 4 млн. т до 789 млн. т, що є майже на рівні минулого року. Волога погода і низькі температури відклали збір врожаю в США, але рекордна врожайність збільшила прогноз щодо валу кукурудзи до 330 млн. тонн, що на 23 млн. т більше ніж у 2008 році та лише на 1 млн. менш за абсолютний рекорд 2007 року. Очікування щодо врожаю кукурудзи в Китаї, навпаки, зменшено до 154 млн. т (-12 млн. т до сезону 2008/09). Світове споживання підвищено на 3 млн. т до 800 млн. т (за рахунок росту використання кукурудзи на фураж). Виробництво в США сиропу з кукурудзи також повинно зрости із-за високих цін на цукор. Кінцеві запаси прогнозовані в розмірі 137 млн. т, що менш ніж в двох попередніх роках. Обсяги торгівлі очікуються на рівні 84 млн. т; оцінки імпорту кукурудзи в Канаду та ЄС зменшено, в Мексику - збільшено.

Щодо світових цін, то IGC відзначає їх ріст протягом жовтня. Свій внесок в це зробили як фундаментальні данні (незвичайно пізній збір кукурудзи та сої в США), так й інші фактори. Падіння курсу долару та новий виток спекуляції на товарних ринках - основні з них. Так, в жовтні експортні ціни на пшеницю збільшились в середньому на 10-25 дол/т. Несприятливі погодні умови та ріст цін на нафту впливли на котирування кукурудзи. Наступні продажі ф'ючерсів інвестиційними фондами, що було викликано кращими прогнозами врожаю та зменшенням експорту з США та його збільшення з Південної Америки, зменшили біржові котирування кукурудзи, але вони залишились на рівні вищому ніж в вересні.