Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В найближчі 10 років ФАО очікує зниження цін на сільськогосподарську продукцію

В найближчі 10 років ФАО очікує зниження цін на сільськогосподарську продукціюДругій рік поспіль рекордний світовий врожай створює тиск на ціни зернових та олійних культур. Падіння зазнали і ціни на молоко. Тенденція зростання спостерігається тільки на ціни на м’ясо, що обумовлено високими затратами на утримання та відновлення стада, а також боротьбою зі спалахом різних хвороб.

Такі висновки зроблені в огляді сільського господарства на 2015-2024 рокі, розробленому спільно Продовольчою і сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) й Організацією економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

Прогнозується, що ціни на всі сільськогосподарські продукти матимуть тенденцію зниження у найближчі десять років. Така тенденція обумовлена рекордними врожаями 2013 і 2014 років, які сформували рекордні кінцеві залишки зернових в країнах та привели до зниження світових цін до п’ятирічного мінімуму. Також тенденція падіння цін на паливо може впливати на зниження ціни зернових в наслідок зменшення собівартості їх виробництва. Також за прогнозами на зменшення цін на зернові буде оказувати вплив і зниження темпів розвитку світових економік, зокрема економіки Китаю.

Світова торгівля зерновими буде зростати швидше, ніж їх виробництво (1,6% річних проти 1,3% річних). Продовжуючи історичні тенденції, розвинені країни, як очікується, поставлятимуть пшеницю і фуражне зерно в країни, що розвиваються, у той час як рис в основному виробляється й торгується країнами, що розвиваються.

Проглядаєтеся тенденція зменшення кількості країн-експортерів сільськогосподарської продукції. З іншого боку, за прогнозами імпорт стане більш розсіяним по великому числу країн.

В цілому, обсяги торгівлі зерновими, як очікується, будуть зростати більш повільними темпами, ніж у попереднє десятиліття, але зберігаючи стабільну частку по відношенню до глобального виробництва і споживання.

Попит на продукти харчування буде визначатись споживанням на душу населення у країнах, що розвиваються. Основні зміни в цих країнах обумовлені уповільненням зростання населення, урбанізацією та підвищенням доходів на душу населення. Ці тенденції спонукають населення до перегляду раціону харчування в бік збільшення споживання тваринного білку по відношенню до вуглеводів та крохмалів.

З цієї причини, ціни на м'ясо і молочні продукти, як очікується, будуть високими в порівнянні з цінами на сільськогосподарські культури. В той час ціни на фуражне зерно та олійні культури, що використовуються для корму, мають зростати порівняно з цінами основних зернових. Зокрема очікується підвищення виробництва сої, в тому числі в Бразилії, як олійного компоненту фуражних культур.

Експорт молочних продуктів, за прогнозами, надалі зосередитися на розквіті чотирьох джерел: Нова Зеландія, Європейський Союз, Сполучені Штати та Австралія, де можливості для зростання внутрішнього попиту обмежені.

Щодо розвитку сфери біопалива, то використання етанолу і біодизелю протягом наступного десятиріччя буде зростати більш повільними темпами. Рівень виробництва, за прогнозами, буде залежати від політики в основних країнах-виробниках. При більш низьких цінах на нафту, доля торгівлі біопаливом залишиться невеликою порівняно до його світового виробництва.

В доповіді оптимістично ставляться до розвитку світового рибальства, якому прогнозують зростання майже на 20% до 2024 року. Також очікується, що аквакультура перевищить долю рибальських господарств в 2023 році.