Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Казахстан планує ввести тимчасову заборону експорту с/г культу й продуктів переробки

Під заборону попадуть насіння олійних культур для виробництва рослинних олій (крім ріпку й льону), сама олія й гречка. Про це сьогодні повідомили Міністр сільського господарства й Міністр економічного розвитку й торгівлі Республіки Казахстан під час засідання уряду РК.

Крім цього, було запропоновано ввести на постійні основі експортне мито для третіх країн (що не входять в Митний союз) для олійних культур. Подібні рішення уряду Казахстану спрямовані на стримання росту цін на с/г товари й захист внутрішнього ринку.

За інформацію Міністра економічного розвитку й торгівлі в Казахстані протягом вересня внутрішні ціни на муку зросли на 8,3-11%, олію - 11,3%, гречку - 52,8%. Ріст цін пов'язують не стільки з меншим, ніж очікувалось, врожаєм в самі країні, скільки з недавнім введенням заборони на експорт зерна Росією й низьким врожаєм в Україні.

Так, прогнозований валовий збір олійних культур в цьому році в Казахстані очікується на рівні 780 тис. тонн (в 2009 було зібрано 703,6 тис. тонн). З них можна отримати близько 270 тис. тонн олії, що повністю забезпечує потреби населення країни. Врожай зерна в Казахстані оцінюється в розмірі 13,5 млн.т (в бункерні вазі), з яких 7-8 млн.т буде експортовано. Для порівняння - врожай зерна у вазі після доробки в 2009 році склав 20,8 млн. тонн, що стало рекордним показником за історію незалежного Казахстану.

За вересневими оцінками Департаменту сільського господарства США (USDA) врожай основної олійної культури в Україні - соняшнику, складе 6,0 млн.т, що лише на 0,5 млн.т менше результату попереднього року. Враховуючи перехідні залишки (0,6 млн.т на 1 вересня 2009р, що на 48% більше ніж рік тому), Україна матиме достатньо сировини для виробництва соняшникової олії. Й якщо Казахстан офіційно введе заборону на експорт й мито на олійні культури й олію, це звісно не стане сильним фактор для росту цін, але у той же час буде підтримувати ринок соняшникової олії.