Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Україна припиняє експорт пшениці

З 15 листопада 2012 року в Україні вводиться заборона на експорт пшениці, заявив 24 жовтня Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк. ЄС вже виразило розчарування цим рішенням української влади через створення додаткового тиску на міжнародних продовольчих ринках. Найбільший імпортер пшениці в світі - єгипетська державна компанія GASC, також виказала занепокоєння можливістю України виконати вже підписанні контракти.

Раніше Мінагрополітики домовилось з зернотрейдерами про можливий обсяг експорту пшениці, який було встановлено на рівні 4 млн.т. В день оголошення рішення про зупинення експорту зернову "квоту" було збільшено до 5 млн.т. За повідомленням Міністерства, на сьогодні фактичний обсяг експорту в поточному сезоні склав 3,8 млн.т. Тобто до 15 листопада зернотрейдери ще зможуть вивезти 1,2 млн.т що б вичерпати встановлений ліміт.

При цьому вже законтрактовано на експорт 5,4 млн. тонн, і як вказано на сайті Мінагрополітики "ці контракти можуть бути виконані". Перевищення "квоти" в 400 тис.т або буде дозволено вивезти, або трейдери зможуть скасувати контракти посилаючись на форс-мажорні обставини (якщо буде прийнято офіційне рішення на рівні Кабінету Міністрів).

Відразу після оголошення рішення про заборону на експорт Комісар Європейського Союзу з питань сільського господарства і сільського розвитку, визнаючи бажання забезпечити продовольчу безпеку на внутрішньому ринку, тим не менш закликав Україну уникати заходів, які можуть сприяти збільшенню світових цін на продовольство.

Номані Номані (Nomani Nomani), заступник голови єгипетської GASC, заявив, що Україна повинна ретельно розглянути будь-яку заборону на експорт пшениці, перш ніж вона реалізується, в цілях збереження довіри до України як світового постачальника пшениці. В вересні Єгипет купив 55 тис.т української пшениці з постачанням в 11-20 листопада, і сподівається, що обмеження не торкнуться вже підписаних угод.

Хоча ніякого різкого збільшення котирувань пшениці на Чиказькі товарні біржі не відбулося. Грудневий ф'ючерс торгується на рівні 8,50-9,0 дол./бушель з початку жовтня, наприкінці серпня котирування піднімалися до 9,50 дол./бушель. Ринок вже врахував, що рано чи пізно Україна припинить експорт зернової.

Це далеко не перше рішення Уряду щодо обмеження експорту зерна. Останній раз квоти вводились в жовтні 2010 року в розмірі 0,5 млн. для пшениці, 2 млн.т - кукурудзи, 200 тис.т - ячменю й по 1 тис.т - жита й гречки. Згодом квоти було збільшено до 1 млн. для пшениці і 5 млн.т. - кукурудзи. В кінці квітня 2011 року було скасовано обмеження експорту кукурудзи, а 25 травня - решти культур (окрім гречки і жита, для яких режим квотування діяв до кінця червня 2011 року). З липня 2011 року квоти було замінено на експортне мито на зерно. Під тиском фермерських організацій і трейдерів, з 22 жовтня мито на пшеницю і кукурудзу було скасовано, мито на ячмінь ще діяло до кінця року.

Оновлено (31.10.2012). Представники Уряду спростували наміри обмежити експорт зерна. Про це заявив Перший віце-прем’єр-міністр України Валерій Хорошковський, слова якого підтвердив Віце-прем’єр-міністр України - Міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, після засідання Уряду 31 жовтня. У той же час, домовленість з трейдерами про обмеження експорту (5 млн.т пшениці, 3 млн.т ячменю і 12,4 млн.т кукурудзи) залишається в силі.

Оновлено (23.11.2012). Згідно доповненню до Меморандуму про взаєморозуміння між Мінагрополітики та учасниками ринку, обсяг експорту пшениці в поточному маркетинговому році 2012/2013 встановлено на рівні 5,5 млн тонн.