Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Ціни на нафту впали до 18-річних мінімумів

Ціни на нафту впали до 18-річних мінімумівВ п'ятницю ф'ючерси на WTI (марка нафти West Texas Intermediate), які торгуються на Нью-Йоркській товарній біржі, закрились на рівні 22,43 дол/барель, а 18 березня ціни знижувались до 20,37 дол/барель. Котирування на еталонну марка нафти Brent завершили тиждень на відмітці 26,98 дол/барель, 18 березня падали до 24,88 дол/барель. Це є самими низькими цінами з березня 2003 та лютого 2002 відповідно. З початку року падіння цін на нафту склало біля 60%. З аграрних товарів, які котуються на біржах, більше всього впали ціни на соєву олію - 23,5% з початку року, пальмову олію (-23,1%) й на ріпак - мінус 15,2% з початку року до 20 березня.

Ціни на нафту явно почали знижуватися в січні поточного року через сповільнення економіки Китаю, яке, в свою чергу, було викликано боротьбою з розповсюдженням коронавірусу. А 6 березня стало відомо про недосягнення угоди країн ОПЕК+ про скорочення видобутку нафти, що призвело до посилення конкуренції на ринку й збільшення пропозиції. Розповсюдження коронавірусу на Європу й Північну Америку, які є найбільшими економіками світу, ще більше скоротило споживання нафти й продуктів переробки.

Для сільськогосподарських товарів падання цін на нафту не може пройти безслідно, хоча б через факт сповільнення світової економіки. Про рецесію в світі вже давно говорили, й напевно вона вже настала. В той же час, різні аграрні товари по різному реагували на економічні проблеми й падіння цін на нафту.

Найбільше всього знизились ціни на рослинні олії - соєву, пальмову й соняшникову, а також ріпак. Одне з пояснень падіння цін на ці товари - кореляція з цінами на нафту через біодизель. Через етанол нафта впливає також на ціни на кукурудзу - вони з початку року знизились на 11,3%. Нагадаємо, що в Сполучених Штатах понад третини врожаю кукурудзи переробляється на етанол, а це понад 140 млн тонн.

Менше всього постраждали ціни на пшеницю - станом на 20 березня котирування досягли 191,22 дол/т, що на 1,3% більше ніж ціна на початку року. Хоча ще 9 березня ціни на пшеницю падали до 170 дол/тонна. Ціни на рис також залишились в невеликому плюсі в порівнянні з цінами на початку року. Все це пов'язують зі зростанням попиту на продовольче зерно через спалах коронавірусу.

Для аграріїв позитивним наслідком падання цін на нафту є зменшення цін на дизель, ціна на який в дрібному гурті опустилась нижче 18 грн за літр (в кінці січня ціни були більше 20-21 грн/л). Єдине, що може змінити напрямок цін на ДП - це обмінний курс доллару США. В разі якщо він зросте ще більше, ніж поточні 27-28 грн/дол, можливо зростання цін й на паливо-мастильні матеріали. В той же час, зростання курсу призведе й до зростання внутрішніх закупівельних цін на зерно в Україні, але не так швидко як ціни на ПММ.