Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Рівень рентабельності в рослинництві знизився в два рази у 2013 році

Рівень рентабельності в рослинництві знизився в два рази у 2013 роціПротягом 2013 року встановлено два нових абсолютних рекорди в сільському господарстві України. Перший рекорд встановлено у виробництві зернових та зернобобових культур, об’єм якого досяг 63 млн тонн. Другий рекорд встановлено в об’ємах експорту зернових, які вже на квітень складають більше 30 млн тонн. Щодо рівня рентабельності в рослинництві зокрема, й виробництва продукції сільського господарства і послуг загалом, то у 2013 році вона знизилась проти 2012 майже у два рази.

Державна служба статистики України опублікувала попередні економічні результати сільськогосподарського виробництва за 2013 рік. В галузі рослинництва чистий дохід (виручка) від реалізації склала 89,1 млрд. грн., фінансовий результат (без ПДВ, бюджетних дотацій і доплат, до оподаткування) становив 9,1 млрд. грн., рентабельність була на рівні 11,3%. Виручка від реалізації більш, ніж на половину (52%) складалася з виручки з продажу зернових та зернобобових культур, продаж насіння соняшника займала частку 23% в загальному доході від реалізації, частка ріпаку склала 7%.

Структура прибутку (фінансового результату) відрізняється від структури виручки - найбільшу частку 51% в ній займав прибуток з продажу насіння соняшника, прибуток з продажу зернових та зернобобових культур складав 9%, з продажу ріпаку 5%.

Таким чином, найвищу рентабельність за результатами року в галузі рослинництва показав соняшник, рентабельність вирощування якого склала 29%, рентабельність ріпаку складала 8,4%, завдяки рекордному врожаю, що привів до зниження цін на зернові, рентабельність вирощування зернових та зернобобових культур була на рівні 1,7 %.

Всі вищевказані економічні показники діяльності у 2013 році були нижче аналогічних показників 2012 року, окрім витрат на виробництво продукції сільського господарства, яка для зернових та зернобобових культур знизилась на 12% порівняно з 2012 роком і склала 1066 грн/т, а для соняшника знизилась на 13 % порівняно з 2012 роком і склала 1950 грн/т. Крім того, загальна рентабельність в рослинництві знизилась з 22,3% у 2012 році.

Зниження економічних показників сталося в наслідок падіння цін, однак, вже з грудня 2013 року тенденція падіння цін змінилася тенденцією поступового зростання ціни, яка зберігається по сьогодні, таким чином, якщо фермери, мають доступ до потужностей з переробки та зберігання зернових, вони можуть значно покращити економічні показники своєї діяльності.