Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Умови ЄС по зоні вільної торгівлі не є партнерськими - УКАБ

Умови, запропоновані Європейським Союзом по створенню зони вільної торгівлі з Україною, не є партнерськими, оскільки не враховують інтереси України як аграрної країни зі значним експортним потенціалом.

Про це неодноразово згадувалося під час форумів в рамках виставки "Зелений тиждень", що проходить в Берліні з 14 по 24 січня 2010 року. Про це повідомила прес-служба асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ).

"Ми маємо плани щодо експорту тваринницької продукції до Європи у 2010 році і сподіваємося на надання відповідного статусу Українській ветеринарній службі європейськими інспекторами, як це відбулося в сегменті насінництва, - зазначив міністр аграрної політики Юрій Мельник під час виступу на форумі "Аграрно-політичний діалог: значення для політики та бізнесу". - Але багато в чому наші можливості залежатимуть від тих умов, що нам сьогодні пропонують по створенню ЗВТ і тут є проблемні питання".

Цю тезу підтримав у своєму виступі і президент асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Алекс Ліссітса виступаючи під час Українсько-німецького форуму. За його словами, Україна не отримує жодних переваг при створенні зони вільної торгівлі на умовах, запропонованих європейськими колегами, натомість повністю відкриває і так мало захищений після вступу до СОТ ринок для товарів з ЕС.

"Ми зараз намагаємося розібратися як працювати виконуючи зобов'язання, що ми взяли перед СОТ, і розуміємо, що вони були не зовсім вигідними для України. Тому, враховуючи наш досвід, варто відстоювати інтереси країни при створенні ЗВТ. Особливо це стосується таких товарних позицій як зернові, цукор, м'ясо птиці, яловичина, овочі та продукти їх переробки, зокрема томатна паста. Саме в цих сегментах працюють компанії, що готові постачати продукцію належної якості до ЕС", - сказав він.

За словами директора з розвитку бізнесу в Росії та Україні компанії OSI Group, яка в Україні володіє "Козятинським м'ясокомбінатом" та компанією "Агросолюшнс", Гартмута Шімечека українські підприємства OSI не мають права експортувати яловичину до Європи через те, що вони розташовані в Україні. "Ми стикаємося з проблемами на рівні з іншими українськими компаніями, незважаючи на те, що збудували виробництво з урахуванням нашого досвіду роботи в Європі і з дотриманням всіх вимог якості та безпечності. На сьогодні ми ще не отримали дозволу експортувати нашу продукцію до Європи, хоча розуміємо, що вона нічим не відрізняється від тієї, що виробляє наша компанія в Європі", - зазначив Г. Шімечек під час Українсько-німецького форуму.

Офіційне відкриття переговорного процесу щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС відбулося 18 лютого 2008 р. під час зустрічі Президента України В.Ющенка з Комісаром ЄК з питань торгівлі П. Мендельсоном. З того часу було проведено 9 раундів переговорів, останній раз переговори проходили у грудні 2009 року в Києві. Наступний раунд переговорів заплановано на початок березня 2010 року.

Також 4 грудня минулого року в Києві пройшов саміт ЄС-Україна, на якому Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що угода про зону вільної торгівлі (EU-Ukraine Association Agreement) можливо буде підписано до кінця 2010 року.