Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

30% озимих посівів необхідно пересіяти?

Холодна і довга зима, льодова кірка на майже 900 тис.га, яка сформувалась на весні - через ці головні фактори площа озимих, яку необхідно пересіяти в 2010 році є значно більшою, ніж рік тому. Останні прогнози, які з'явились на цьому тижні - до 30% озимих потребують пересіву.

Але за поточними оцінками Гідромецентру України зерновиробники будуть вимушені пересіяти 15% озимих зернових, - повідомила сьогодні начальник відділу агрометеорології Тетяна Адаменко. Щодо озимого ріпаку - на думку пані Адаменко, ситуація з цією культурою є більш складною, ніж з зерновими.

За останні 5 років в Україні щорічно пересівалось від 2% до 8% озимих зернових, в 2009 році це було біля 5% посівів. Погодні умови цього роки були нетиповими для останніх 10 років (за винятком 2003 року), - в першу чергу через наявність суттєвого снігового покриву й за тривалістю його знаходження на полях. Навіть сьогодні в деяких північних районах України залишається до 40 см. снігу, - сказала Тетяна Адаменко. У той же час, сніг допоміг озимим витримати низькі температури, найнижча з яких цієї зими була зареєстрована в Івано-Франківській області - 33С. Принаймні, пані Адаменко відзначила, що температурні режими грудня-лютого знаходились у межах норми, просто попередні зими були досить теплими.

Стосовно льодової кірки, про яку також повідомлялось нещодавно, то вона може завдати шкоди посівам, якщо триматиметься на полях більше ніж 40 днів. Такі небезпечні умови є лише в Харківській області, та у деяких районах Полтавської, Кіровоградської, Черкаської та Київської областей. Також важливо відмітити, що умови створення льодової кірки відрізняються на краще порівняно з 2003 роком, що не призведе до таких втрат.

В цілому, підвела підсумки начальник відділу агрометеорології пані Адаменко, за поточними оцінками Гідромецентру України через погодно-кліматичні умови близько 15% посівів озимих на зерно необхідно буде пересіяти у 2010 році. Якщо погодні умови квітня будуть несприятливими, то можливо ця цифра зросте ще на 1-2%.

За даними Міністерства аграрної політики, під врожай 2010 року в Україні було посіяно 8557 тис. га озимих на зерно, у тому числі 6667 тис. га пшениці, 1587 тис.га ячменю й 301 тис. га жита. Якщо оцінка в 15% є правильною, то загалом під пересів підпадає майже 1300 тис. га посівів.

Щодо озимого ріпаку, то на думку пані Адаменко, 40% посівів ріпаку загинуть в цьому році, а решта 60% можуть не дати очікуваний врожаї через паршиву пристосованість до кліматичних умов (районірованість) використаних сортів й гібридів.

В сезоні 2009/10 під озимий ріпак було посіяно 1418 тис. га, за офіційними даними МінАП. Таким чином біля 570 тис. га необхідно буде засіяти іншими культурами, якщо прогноз Тетяни Адаменко щодо озимого ріпаку підтвердиться.

Загалом, якщо скласти вищеназвані оцінки, то отримаємо цифру в 1,87 млн. га (озимі зернові й ріпак), що складає 19% від площ всіх озимих культур, посіяних під врожай 2010. Прогноз пересіву за даними регіонів зі звіту Міністерства аграрної політики "Інформація про стан посіву озимих на зерно на 18.03.2010" є набагато скромнішим - лише 580 тис. га по всім озимим, але скоріш за все цю цифру буде переглянуто в бік збільшення в наступному звіті.

Очікується, що негативний ефект від скорочення посівів озимих культур (які дають більший врожай ніж ярі) буде частково компенсовано підвищенням середньої врожайності зернових завдяки дуже хорошої зволоженості ґрунту. Крім цього відбудеться зміна структури посівів - майже 1,9 млн. га буде необхідно засіяти ярими культурами.

Так, прогнозуються збільшення посівів кукурудзи, що пояснюється привабливою поточною ціновою кон'юнктурою й, знову - накопиченням достатньої кількості вологи для цієї культури. Але остаточне рішення щодо вибору культур буде прийматися виробниками в залежності від очікувань щодо майбутніх цін й наявних фінансових можливостей перед самою посівною.