Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

УЗА звернулась з проханням відтермінувати введення квот на експорт зерна й збільшити їх розмір

Українська Зернова Асоціація (об'єднує понад 50 зернотрейдерів, зерновиробників й профільних асоціації, існує з 1998 року) звернулась в відкритому листі до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з приводу запланованого введення режиму квотування експорту зернових з України.

В звернені, повний текст якого приводиться нижче, ідеться про необхідність змінити заплановану дату введення квот на експорт зерна з 1 до 15 вересня, дати можливість вивезти 1,9 млн.т зерна (що вже завантажено на судна, знаходиться в портах, або на шляху до них), збільшити розмір квот з запропонованих КМУ 2,5 млн.т, а також застосовувати механізм розподілу квот, розроблений у 2006-2007 роках під час аналогічних обмежень експорту.


Шановний Миколо Яновичу,

Від імені членів Української зернової асоціації звертаюсь до Вас із проханням звернути увагу на ситуацію, яка склалася на ринку зернових України, і не допустити зернової кризи в державі, що є житницею Європи. Члени Асоціації стурбовані планами уряду щодо можливого запровадження обмежень на експорт зернових з України, а також існуючими перепонами.

Як заявив Микола Присяжнюк, міністр АПК, уряд планує запровадження квот на експорт зернових у розмірі 2,5 млн. тонн до кінця 2010 року, і це рішення може бути прийнято і вступити в силу найближчими днями.

Міністр також заявив про плани додатково відпустити 1 млн. тонн зерна, що зараз знаходиться у портах. Цей обсяг є недостатнім внаслідок дій державних органів, а особливо Державної митної служби, що іноді прямо суперечать законам України й спрямовані на блокування експорту. Наприклад: запровадження додаткових перевірок, не передбачених законодавством, затягування видачі довідок та дозволів, тощо.

Так, обсяги зерна, що накопичилися в портах, значно перевищують заявлені міністром обсяги, адже на сьогоднішній день 1,1 млн. тонн зерна знаходиться у портових елеваторах, 400 тис. тонн уже завантажено на кораблі і 360 тис. тонн знаходяться у залізничних вагонах. Тобто необхідно відпустити 1,9 млн. тонн замість одного мільйону тонн.

Також ми вважаємо, що оголошений міністром обсяг експортних квот є безпідставно низьким, внаслідок чого його запровадження може призвести до вкрай негативних наслідків для ринку та України в цілому:

  • Спричинить падіння закупівельних цін, що негативно вплине на виробників зерна, і може спричинити суттєве зменшення обсягів посівів зернових у наступному році.
  • Українські й міжнародні зернові компанії понесуть багатомільйонні збитки через зрив контрактних зобов'язань, простій зафрахтованих суден в портах України, незаплановане зберігання зерна в портових елеваторах та псування збіжжя через неможливість зберігати його у відповідних умовах.
  • Україна може найближчим часом втратити майже 1,9 млн. тонн зернових, що в даний момент завантажені на кораблі, які простоюють в портах, зберігаються в портових елеваторах, не призначених для тривалого зберігання зерна, і транспортуються залізницею.
  • Протягом року Україна може втратити ще близько 8-9 млн. тонн збіжжя, оскільки потужності сертифікованих елеваторів вистачить на зберігання тільки 29,5 млн. тонн зерна при очікуваному врожаї в 40-40,8 млн. тонн.
  • Вкрай негативно вплине на репутацію України, яку сприйматимуть як ненадійного постачальника.
  • Непередбачуваність державної політики та неринкові методи, що використовуються в регулюванні ринку, суттєво знизять обсяг інвестицій в аграрний сектор України.

Цьогорічний врожай зернових дає нам можливості з упевненістю стверджувати, що зернова криза Україні не загрожує. Згідно з прогнозами Міністерства агрополітики, Україні вдасться зібрати 40-40,8 млн. тонн. зерна, що повністю задовольнить внутрішні потреби держави при щорічному споживанні зернових на рівні 26-27 млн. тонн. Ці дані також підтверджуються звітами Департаменту сільського господарства США (USDA), згідно з якими Україна має можливості для експорту більш ніж 15 млн. тонн зернових, з яких 6 млн. тонн пшениці, 4 млн. тонн ячменю та 5 млн. тонн кукурудзи. Ємність сертифікованих елеваторів в Україні є достатньою для зберігання тільки 29,5 млн. тонн зерна. На даний момент вже експортовано тільки 1,2 млн. тонн, через що постане нагальне питання зберігання решти зернових у розмірі 8-9 млн. тон.

Хочемо також звернути Вашу увагу, що введення обмежень на експорт зернових прямо суперечить зобов'язанням, які Україна взяла на себе, вступивши до Світової організації торгівлі. Такі дії можуть спричинити суттєве погіршення репутації України в міжнародному середовищі.

Українська зернова асоціація від імені всіх своїх членів просить Вас не запроваджувати жодних обмежень на експорт зернових до 15 вересня, а також зняти всі існуючі неформальні обмеження та перешкоди, що унеможливлюють ведення експортних операцій, аби дати можливість компаніям-експортерам відвантажити хоча б те зерно, що знаходиться в вагонах, портових елеваторах та на кораблях.

Для розподілу квот ми просимо застосовувати механізм, що було розроблено у 2006-2007 роках спільними зусиллями Української зернової асоціації, Міністерства економіки та Міністерства агропромислової політики. Використання цього механізму пришвидшило б процес розподілу квот серед компаній, та задовольнило би як потреби держави, так і потреби учасників ринку. Наголосимо, що минулого разу на його розробку витратили понад місяць напруженої роботи.

Також ми просимо ще раз повернутися до питання розміру квот, оскільки ліміти, заявлені міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком, є необґрунтовано заниженими і їх затвердження призведе до затоварювання внутрішнього ринку, зниження цін та банкрутства фермерів, а також псування майже 8-9 млн. тонн зерна.