Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Замість 30 млн.т Україна зможе експортувати 24 млн.т зерна - АПК Інформ

Замість 30 млн.т Україна зможе експортувати 24 млн.т зерна - АПК ІнформЗа розрахунками Інформаційної агенції "АПК-Інформ", які було презентовано учасникам IV Українського зернового конгресу 24 жовтня, обсяг експорту українського зерна в 2013/14 маркетинговому році може скласти лише 24 млн. тонн замість необхідних 30 млн. тонн. На думку експертів для цього песимістичного прогнозу є цілий ряд суб'єктивних й об'єктивних причин, пов'язаних з кон'юнктурою ринку й інфраструктурними проблемами, з якими стикаються експортери й виробники.

У разі, якщо даний прогноз збудеться, це негативно вплине на кінцеві залишки зерна, які можуть стати рекордними за всю історію України й наблизяться до 15 млн. тонн (або 28% до загального споживання) - відмітив Родіон Рибчинський, керівник служби бізнес-проектів АПК-Інформ (Дніпропетровськ). Для порівняння - кінцеві залишки у врожайному 2011/12 році складали 12,7 млн. тонн, або 25,6% до споживання (розрахунки АПК-Інформ).

Прогноз балансу попиту й пропозиції на зерно у 2013/14 МР (джерело: АПК-Інформ, станом на 24.10.2013)Валове виробництво зерна у 2013/14 МР, за інформацією АПК-Інформ, складе 57103 тис. тонн. Виробництво пшениці очікується в розмірі 21274 тис. тонн, що майже на 1 млн.т менше за прогнози Мінагрополітики, які було оголошено попереднього дня; врожай кукурудзи - 26034 тис. тонн, ячменю - 7511 тис. тонн. Останні дві цифри майже співпадають з оцінками Мінагрополітики, суттєва різниця заявляється в прогнозах експорту.

Так, експерти АПК-Інформ представили дві розрахункові цифри експорту. Одна з них - раціональний рівень, співпадає з прогнозами Мінагрополітики, й складає майже 30,4 млн.т експорту зерна. Друга цифра - можливий рівень (песимістична оцінка), й дорівнює 23,9 млн.т. Різниця в 6,5 млн.т "втраченого" експорту складається з 1,9 млн.т по пшениці й 4,5 млн.т по кукурудзі. Тобто, це та кількість зерна, яку можливо не вдасться поставити на закордоні ринки й вона залишиться до нового врожаю 2014 року.

Головними причинами такого розвитку сценарію експорту зернових з України називалися невідповідність темпів експорту оптимальнім, або раціональним, темпам, та повільні жнива основної експортної зернової - кукурудзи. Щодо темпів експорту, то присутнім на конгресі були продемонстровані дані про експорт зерна з 1 липня по 18 жовтня, який склав 7,74 млн.т. Це на 0,5 млн.т більше, ніж у минулому сезоні 2012/13, але для експорту 30 млн.т за підсумками поточного маркетингового року, на відповідну дату необхідно було вивезти 8,9 млн.т. Також, на кінець жовтня залишались незібраними 50% посівів кукурудзи, або 2,4 млн.га.

Надлишки пшениці не мають негативно вплинути на внутрішній ринок - за розрахунками АПК-Інформ площі під озимою пшеницею зменшаться до 5,9 млн.га (минулого року на кінець жовтня було посіяно 6,5 млн.га), що в результаті призведе до зменшення врожаю зернової у 2014 році до 16,9 млн. тонн. Надлишки кукурудзи, навпаки, заважатимуть нормальному функціонуванню ринку, можуть створювати додатковий тиск на й так доволі низькі ціни, а також можуть вплинути на рішення виробників щодо структури посівів в наступному році.

Реальність оцінок АПК-Інформ можна бути оцінити по результатам листопада й грудня поточного року, а саме - по обсягам експорту й ходу жнив кукурудзи за відповідні два місяці.