Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Україна – нова світова житниця?

Україна – нова світова житниця?Січневий номер квебекського журналу "Le Coopérateur agricole" (переклад з французької - "Сільськогосподарський кооператор") був присвячений висвітленню розвитку кооперативного руху в сільському господарстві України. Зокрема, в статті говориться про початок діяльності Канадського зернового проекту, описується життя й діяльність українських фермерів, а також їх колег-французів, які працюють в Україні, великого аграрного бізнесу та профільних українських асоціацій. Це перша подібна публікація про аграрну Україну й с/г кооперацію в канадській пресі.

Стаття під назвою "L'Ukraine, le nouveau grenier mondial?" ("Україна – нова світова житниця?") журналіста Ніколя Меслі, який відвідав Україну для написання матеріалу, починається з інформації, що у 2013 році Україна перебуває на шляху становлення третім за величиною експортером пшениці та кукурудзи в світі. Канада, підтримуючи через проект технічної допомоги створення зернових кооперативів в Україні, має на меті покращити життя фермерів, а також підвищити зайнятість населення в селах у другій за величиною країні в Європі.

Канадський зерновий проект (повна назва - "Проект розвитку зерносховищ та сільськогосподарських кооперативів в Україні"), впроваджується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ, міжнародної торгівлі і розвитку Канади (DFATD) та виконується канадською неурядовою організацією СОКОДЕВІ (SOCODEVI), Канадською кооперативною асоціацією (CCA), Інститутом з досліджень та освіти для кооперативів і спілок Університету Шербрук (IRECUS) у партнерстві з Дніпропетровською "Сільськогосподарською консультаційною службою" (СКС).

Проект передбачає надання часткового фінансування на будівництво двох кооперативних елеваторів в цільових регіонах Україні - Дніпропетровській області й АР Крим, якими будуть управляти сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи.

За даними ФАО, Україна потребує від 5 до 8 млрд. доларів США на модернізацію і подвоєння своєї інфраструктури внутрішнього зберігання і терміналів, які розташовані уздовж узбережжя Чорного моря – говориться в статті зі слів Володимира Клименко, президента Української зернової асоціації. Таким чином, інвестиції Канадського зернового проекту в кооперативні елеватори приймаються з розпростертими обіймами.

В статті цитується думка Віктора Андрієвського - президента Інституту розвитку аграрних ринків, неурядової організації, яка розташована в Києві. Після здобуття незалежності України, 600 державних елеваторів були швидко приватизовані. В даний час країна налічує 751 елеватор, з яких 80 досі належать державі. "Наші виробники зараз знаходяться в положенні кріпосних, як в середньовічні часи. При відсутності ємності для зберігання на фермах, вони змушені продавати своє зерно за низькими цінами на елеватори, багато з яких обманюють їх по якості та кількості зерна, яке зберігається", - пояснює він. Кооперативні зерносховища, побудовані уздовж залізниць створили б "баланс сил".

Відповідальну місію - сприяти створенню мережі зернових кооперативів в Україні за зразком канадських, доручено керівнику Канадського зернового проекту - Камілу Коте. Прибувши в Україну чотири роки тому, йому з командою вдалося створити тут сім молочних кооперативів в Дніпропетровській області. Вони допомогли подвоїти річну зарплату 1100 фермерів, яка зросла із 1500 до 3000 доларів США, крім цього, надали технічну підтримку для збільшення виробництва молока. "Нам це вдалося в молочному секторі. Я не розумію, чому нам це не вдасться у зерновому секторі!" - стверджує пан Коте.

Le Coopérateur agricole ("Сільськогосподарський кооператор") видається кооперативним об'єднанням La Coop fédérée (Квебек, Канада) з 1948 року. У 2013 році до мережі La Coop входило 102 кооперативи, що належать більш ніж 100 тис. членам. В La Coop працює понад 16 тис. чоловік, загальний річний оборот об'єднання перевищує $8,5 млрд.