Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Агрохолдинги скорочують земельний банк

Агрохолдинги скорочують земельний банкВ аграрному секторі України спостерігається нова тенденція скорочення земельного банку агрохолдингів. Після семирічного  зростання земельний банк агрохолдингів скоротився на 190 тис. га та склав 5,85 млн га. Такі результати щорічного дослідження "Найбільші агрохолдинги України".

Одним з факторів скорочення площ є анексія Криму, де агрохолдинги обробляли 125 тис. га. Але, якщо раніше земельний банк агрохолдингів щорічно зростав принаймні на 10%, то наразі він зупинив свій ріст і перейшов у фазу консолідації. Тарас Висоцький Директор "УКАБ Сервіс" розмірковує над причинами ситуації, що склалася.

За його думкою, причина цього явища, насамперед, економічна, а не політична. Впевнене фіксування світових цінових котирувань на агропродукцію на мінімальних відмітках (як повідомлялось, індекс цін на зернові та олійні культури Міжнародної ради по зерну наприкінці серпня досяг чотирирічного мінімуму), постійні розмови про зміни системи оподаткування АПК та хронічний дефіцит фінансування прискорили вихід із гри інвесторів, для яких аграрні активи були не профільними, і призупинили безоглядний біг уперед "корінних аграріїв". В більшості з них уже давно немає ілюзії, що можна буде вигідно продати швидко роздутий земельний банк, який до того ж знаходиться у власності українських селян, і питання підвищення ефективності та прибутковості стало як ніколи актуальним.

В іншій своїй статті вищезгаданий автор наводить статистику щодо економічної ефективності агрохолдингів. Згідно приведених ним даних, за результатами 2013 року рентабельність виробництва, приміром, пшениці в агрохолдингів була від’ємною і склала -5,2%, тоді як даний показник по підприємствах, що не входять в холдингові структури, склав 7%. При цьому середня врожайність пшениці у холдингах становила 41,4 ц/га, а в "незалежних" підприємствах – 33,9 ц/га. Дивлячись на показники врожайності, автор підіймає логічне питання – чий внесок у забезпечення продовольчої безпеки країни більший: "буржуїв" з агрохолдингів чи "дядьків" із села? І друге питання - чому ж при вищій продуктивності економічний показник від’ємний? За думкою автора, щоб забезпечити вищу врожайність, доводиться постійно інвестувати в технології, а не просто покладатись на високу родючість наших ґрунтів.

Раніше Міністр аграрної політики і продовольства Ігор Швайка пропонував ввести обмеження за розміром земельного банку для аграрних компаній на законодавчому рівні. В інтерв’ю виданню Laifundist.com він відзначив, що "холдинг, що має понад 500 тисяч га - це ознака явного порушення нормального антимонопольного законодавства".

На сьогодні найбільший в Україні агрохолдинг "Укрлендфармінг" обробляє 657 тис. га сільськогосподарських угідь, друге місце поділяють агрохолдинги "Кернел" і NCH, під контролем кожного з котрих знаходиться біля 400 тис. га. Третє місце посідає "Миронівський хлібопродукт" з 360 тис. га.