Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Ініціатива Мінагрополітики "Рідне село" врятує українське село?

Сьогодні, 15 травня, відбулась презентація нової ініціативи сільського розвитку під назвою "Рідне село". Ініціативу презентував Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк. В обговоренні прийняли участь голови "Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад" й "Союзу учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів України", керівники проектів технічної допомоги USAID та ЕС.

"Основним принципом ініціативи "Рідне село" є принцип сільськогосподарської кооперації. Кооперативний рух серед дрібних і середніх виробників є одним із дієвих європейських інструментів сталого розвитку. Тому проект "Рідне село" передбачає перенесення фокусу державної підтримки на середнього товарного та дрібнотоварного виробника – на того, хто є основою продовольчої безпеки країни", - зазначив під час презентації ініціативи Міністр.

Кооперація дрібних й середніх с/г виробників була представлена головним двигуном розвитку села, його порятунком. Кооперативні формування розглядаються як інструмент включення виробленої фермерськими та селянськими господарствами продукції в маркетинговий ланцюг, підвищення доданої вартості продукції шляхом покращення первинної обробки та зберігання, а також підвищення безпечності та якості сільськогосподарської продукції. Крім того, кооперативи є способом концентрації економічно активних особистих селянських господарств.

Під час презентації було зазначено, що державна підтримка спрямовуватимуся не на великих виробників, агрохолдинги та агрофірми, а саме на дрібних виробників. Причому, як вказано в презентації "Уряд підтримає тих, хто об'єднається в кооперативи". Це може стати основним стимулом розвитку кооперації в Україні, якщо усі дотації надаватимуся тільки через обслуговуючі кооперативи.

Під час обговорення часто згадувався позитивний досвід участі кооперативів в розвитку с/г виробництва на малих й дрібних підприємствах в таких країнах, як США, Канади, ЄС, Японії, Китаю, Південної Кореї та інших.

Учасники зустрічі не отримали детального тексту ініціативи "Рідне село". Саме посилаючись на практику розробки подібних програм в розвинутих країнах, було оголошено, що деталі ініціативи буде розроблено під час консультації з громадськістю. Такі консультації найблищим часом мають провести Мінагрополітики, а також головні співавтори - асоціація сільських і селищних рад та союз учасників с/г обслуговуючих кооперативів.