Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

В кожне село - по кооперативу

В кожне село - по кооперативуВ минулому, 2012-му році, Мінагрополітики ініціювало широкомасштабне громадське обговорення ініціативи Міністра М.Присяжнюка "Рідне село". Зокрема, було проведено анкетування голів 10832 сільських і селищних рад. Деякі данні опитування було оприлюднено під час колегії, яка відбулась 19 лютого 2013 року в Києві.

Так, на колегії директор державної установи "Науково-методичний центр інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності вищих навчальних закладів "Агроосвіта" Ірина Синявська, наголосила, що за результатами анкетування "9035 сільських і селищних рад (83,4% респондентів) вважають за перспективне створити сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, а 2399 сільських і селищних рад (22,1% респондентів), − виробничі кооперативи". Між виробничими і обслуговуючими кооперативами є суттєва різниця, якщо перші - це прототипи колективних господарств, то другі - об'єднання незалежних виробників. Тому, явна перевага обслуговуючих кооперативів є ознакою, що повернення до колгоспів не відбудеться.

Крім того, на думку голів сільських і селищних рад, "в Україні необхідно утворити 17994 одиниці сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів", − повідомила Ірина Максимівна. Нагадаємо, що станом на 1 січня 2012 року в Україні нараховувалось 28450 сільських населених пунктів й 885 селищ міського типу, а кількість сільських рад складала 10278. Тобто, голови сільських і селищних рад бажають створити обслуговуючі кооперативи в кожних двох із трьох українських сільських населених пунктах.

Для порівняння, на 1 вересня 2012 року в Україні було зареєстровано 851 обслуговуючих кооперативів, з них діючих - 612. На початку 2009 року налічувалося 496 на початок сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів. За неповних 4 роки їх кількість зросла майже вдвічі, але оголошена цифра в 18 тис. кооперативів все рівно виглядає надмірно великою.

Бажання мати по кооперативу в кожному селі можна зрозуміти. Сільські голови сподіваються, що кооперативи допоможуть дрібним виробникам вирішувати проблеми збуту надлишків с/г продукції, її переробки, закупівлі матеріально-технічних ресурсів тощо. Однак, зовсім не обов'язково створювати окремі юридичні особи в кожному селі. Один й той же кооператив може працювати на більшій території, ніж територія однієї сільської ради. Наприклад, в Сполучених Шатах Америки нараховується біля 2200 с/г кооперативів, в Канаді - понад 1300. Серед них є не просто національні, а транснаціональні кооперативи, з річних обсягом продажів в 40 млрд. доларів (американський кооператив CHS Inc.). В Євпроейскому Союзі працює понад 40 тис. с/г кооперативів, найбільша кількість - в Греції (понад 6 тис.) і Італії (біля 5 тис.).

Опитування виявило ще два цікавих факти. На думку респондентів, для розвитку кооперації найважливішими факторами є пільговий режим оподаткування (68% респондентів) та пільгові кредити/компенсація відсоткової ставки за кредитами (61% опитаних). По напрямкам діяльності обслуговуючих кооперативів, то респонденти визначили найбільш пріоритетними заготівлю молока, а також вирощування та зберігання зернових.