Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Уряд визнає необхідність будівництва малих і середніх елеваторів

9 квітня 2009 року в Києві відбулася урядова нарада з питань розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації. Крім питань розвитку кооперації, підтримки фермерських господарств, створення та функціонування оптових ринків с/г продукції, визначення напрямків і механізмів державної підтримки, на нараді обговорювалося питання розвитку інфраструктури зерносховищ для обслуговування малих та середніх виробників.

Зокрема, Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко виступила про за якнайшвидше створення програми з будівництва малих і середніх елеваторів. "Йдеться про будівництво малих і середніх елеваторів, які правильно і логістично розташовані, до яких селяни отримають нормальний доступ", - зазначила Глава Уряду.

Згідно з виступом Юлії Тимошенко передбачаються два варіанти створення малих і середніх елеваторів. Перший варіант - це будівництво сховищ як власності обслуговуючих кооперативів. В цьому випадку держава має підтримати кооперативи в фінансуванні будівництва елеваторів, бо це потребує значних інвестиції.
Другий варіант - залучення приватних інвесторів, можливо під державні гарантії, для розвитку елеваторів які будуть націлені не на скупівлю зерна, а на надання послуг з його зберігання. Найбільш важливим моментом для цього варіанту стане забезпечення виконування власниками елеваторів умов щодо надання послуг зі зберігання. Як повідомила Юлії Тимошенко, така співпраця ґрунтуватиметься на жорстких умовах, і у разі порушень договору держава має намір навіть позбавити інвесторів майна.

Проблема відсутності доступу зерновиробників до послуг зі зберігання стала дуже гострою після отримання рекордного врожаю в 2008/09 році. Так, тільки зернових та зернобобових (включаючи кукурудзу) було зібрано 53,3 млн. тонн. В той час, в Україні індустріальні потужності зі зберігання (іншими словами, потужності елеваторів) оцінюються на рівні 30 млн. тонн одночасного зберігання.

У будівництва індустріальних елеваторів є альтернатива - зберігання зернових безпосередньо на самих підприємствах-виробниках. Це є дуже важливим та перспективним напрямком розвитку, але більш економічно ефективним він є для середніх та великих виробників. При малих обсягах виробництва необхідно комбінувати партії, як для дешевшого зберігання, так й для більш прибуткового продажу - тобто тут є необхідна кооперація між виробниками.

Що стосується безпосередньо технології зберігання, в Україні почали використовувати досить дешеву аргентинську технологію зберігання зерна в великих поліетиленових мішках-рукавах. Найбільш значною перевагою цього метода є низький рівень початкових інвестиції (навіть для малих виробників якщо вони об'єднаються в кооперативи) та можливість бистрого впровадження самого зберігання, тому що не він потребує капітального будівництва.