Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

З 2012 року буде скасовано мораторій на купівлю-продаж землі?

Сьогодні Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України" (щодо терміну на продаж земельних ділянок), яким продовжено мораторій на купівлю-продаж землі до 2012 року. Це не стало сюрпризом. Але на відміну від передньої редакції вказаних розділів Земельного кодексу, з них знято "залежність" від законів про державний земельний кадастр та про ринок земель.

Так згідно з прийнятим законопроектом №3425 від 02.12.2008 слова “До набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель” у пунктах 14 та 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України замінюються словами “До 1 січня 2012 року”.

А абзац другого підпункту “б” 15-го пункту кодексу має виглядати наступним чином: "Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, запроваджується з 1 січня 2012 року".

Ініціаторами законопроекту є депутати від Комуністичної партії України. В пояснювальні записці до законопроекту його автори зазначили, що "До цього часу не прийняті закони про державний земельний кадастр, про ринок землі, про реєстрацію земельних ділянок, про облік земель сільськогосподарського призначення тощо". Наприклад, Держкомзем обіцяє створити створити систему земельного кадастру тільки до червня 2012 року.

Автори змін до Земельного кодексу відзначили, що обмеження "щодо купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності (за умови набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель)" не вирішують в цілому проблеми навколо земельного питання.

На відмінність від законопроекту, в повідомленні Верховної Ради щодо нових змін Земельного кодексу зазначено, що для запровадження ринку землі залишились вимоги про необхідність набрання чинності законами про державний земельний кадастр та про ринок земель, але ці обмеження також діють до 2012 року.

Крім цього в повідомленні вказано, що змінами передбачається визначення недійсними з моменту їх укладення (посвідчення) угоди, у тому числі довіреності, укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), на які розповсюджується мораторії, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє.

Оновлення: 19 січня 2010 року Верховна Рада України повторно ухвалила Закон "Про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України (щодо терміну на продаж земельних ділянок)", подолавши вето Президента.