Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мораторій на продаж землі буде продовжено

Вчора, 17 листопада, в Верховні Раді було розглянуто три законопроекти про ринок земель, ініційованих Кабінетом Міністрів, народними депутатами Григорій Смітюх і Олег Ляшко. Під час дискусії більшість депутатів висловилось проти бистрого відкриття ринку земель й пропонували провести додаткові обговорення проекту закону з зацікавленими сторонами й громадськістю.

Першим обговорювався законопроект №9001 запропонований народним депутатом Григорієм Смітюхом (Партія Регіонів). Згідно з положеннями законопроекту, суб'єктами ринку землі можуть бути громадяни України (у тому числі для наукових дослідних та навчальних цілей), сільгосппідприємства (юридичні особи) засновані громадянами України, держава в особі державного Земельного фонду України, територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування, а також юридичні особи (не сільгоспгосподарства), засновниками та учасниками яких є органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Законопроект забороняє набуття земель сільгосппризначення у власність іноземцям та осіб без громадянства.

Крім того, запроваджується неподільний мінімальний рівень земельної ділянки (від 1 до 10 га в залежності від природної зони), та максимальна загальна площа земель сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати у приватній власності однієї особи (від 500 га для Полісся до 1000 га для Степу), але не більше 1500 га у разі їх розташування у різних зонах. Завершуючи свій виступ, народний депутат признав, що законопроект має недоліки, запропонував повернути його на перше читання в комітет і створити один закон з врахуванням особливостей даного законопроекту й законопроекту Кабінету Міністрів.

Наступним став законопроект Кабінету Міністрів за №9000-1, який представляв Міністр аграрної політики та продовольства М.Присяжнюк. На початку свого виступу Міністр зазначив, що законопроект обговорювався з усіма цільовими аудиторіями - власниками земельних паїв, сільськими громадами, дрібно-, середньо- та великотоварними сільгоспвиробниками, банками, міжнародними інституціями, громадськими організаціями та засобами масової інформації, які зі слів Міністра не висловили категоричних заперечень проти основних положень законопроекту.

Згідно з положеннями урядового законопроекту власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного виробництва можуть бути лише громадяни України, фермерські господарства, держава та територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування; юридичні особи не зможуть придбати землю. Виключаються участь іноземного капіталу в володінні земель с/г призначення - іноземці матимуть право лише орендувати земельні ділянки у громадян України.

Законопроектом встановлюється максимальний розмір земельної ділянки, яка може перебувати у власності однієї особи від 900 га (Карпатська гірська зона) до 2100 (Степ), але не більше 2100 га у разі їх розташування у різних природно-сільськогосподарських зонах. Крім того, за словами М.Присяжнюка "також запропоновано встановити обмеження на загальну площу ділянок сільськогосподарського призначення, які можуть перебувати в оренді однієї особи на території одного району" (не включено в текст законопроекту від 18.07.2011). Законопроект пропонує змінами до Цивільного кодексу встановити мінімальний строк оренди землі - 20 років, але для земельних ділянок державної або комунальної власності він не може перевищувати 50 років.

На завершенні виступу Міністр також звернувся до депутатів з проханням "направити законопроект 9001-1 на повторне перше читання в Комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин, щоб можна було врахувати всі пропозиції, а також ті положення, які виписані в тих законопроектах, які паралельно виносяться на розгляд".

Третій проект закону "Про ринок земель", зареєстрований за №9001-2, було представлено депутатом Ляшко О.В. (не входить до складу будь-якої фракції), який звернувся до депутатів з досить емоційною промовою. На думку депутата, необхідно заборонити продаж землі, й надавати її лише в оренду громадянам України. Кошти від оренди мають надходити до Державного земельного фонду, не менш 50% прибутку від діяльності якого мають надходити до Пенсійного фонду України.

Під час свого виступу голова Комітету з питань аграрної політики зазначив, що комітет одноголосно прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України відхилити законопроект 9001-2, поданий народним депутатом України Ляшком, як такий, що суперечить Конституції України. Також, на думку комітету законопроекти 9001 та 9001-1 є в певній мірі тотожними як за змістом, так і по формі, але урядовий законопроект 9001-1 більш повно та змістовно охопив врегулювання наявних проблем. У той же час голова профільного комітету висловив певні зауваження до проекту закону, підготовленого Кабінетом Міністрів.Тому депутатам було запропоновано відхилити законопроекти 9001-2 й 9001, а законопроект 9001-1 направити на повторне перше читання.

Протягом обговорення народні депутати висловили суттєві зауваження до представлених проектів. Більшість виступаючих тим або іншим чином висловилася проти негайного впровадження земель сільськогосподарського призначення, пропонуючи проведення додаткових консультації, навіть референдумів, підкреслюючи необхідність розробки додаткових законів. Деякі депутати підтримували ідею, що тільки держава може володіти правом власності на землю. Фактично це означає продовження мораторію на продаж земель як мінімум ще на 2012 рік.

На завершенні парламентського засідання 240 депутатів проголосували за прийняття за основу урядового проекту Закону "Про ринок земель", й рішенням 255 депутатів законопроект було направлено на повторне перше читання з утворенням відповідної робочої групи для доопрацювання проекту закону.

Оновлено (09.12.2011). Сьогодні Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №9001-д "Про ринок земель". Даний документ відрізняється в деяких пунктах від попереднього варіанту №9000-1, відправленого на повторне перше читання. Так, юридичні особи (фермерські господарства) вже не зможуть купувати землю, введено поняття державного земельного банку, у власності одного громадянина не може бути більше ніж 100 га землі, загальна площа в оренді однієї особи (або групи пов'язаних осіб) обмежується 6 тис.га в межі одного району та 5% площ с/г земель на території області та ін.

Як повідомляється, в разі прийняття закону, його введення в дію відбудеться 1 січня 2013 року. У той же час депутати не підтримали пропозицію про внесення змін до пунктів 14 і 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо терміну на продаж земельних ділянок (продовження діє мораторію на продаж с/г земель на 2013 рік). Це питання має знову бути винесено на голосування наступного тижня.

Оновлено (20.12.2011). Верховна Рада ухвалила законопроект №9586 згідно з яким внесено зміни до пунктів 14 та 15 розділу Х Земельного кодексу України й продовжено мораторії на продаж землі с/г призначення до 1 січня 2013 року.