Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель діятиме до 2017 року

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель діятиме до 01 січня 2017 року10 листопада Верховна Рада прийняла за основу і в цілому проект Закону України №3404 "Про внесення змін до розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель", реєстр. Таким чином, мораторій продовжено на один рік – до 1 січня 2017 року.

Мораторій на купівлю-продаж землі вже неодноразово продовжували. Так, ще 20 грудня 2011 року Верховна Рада продовжила до 1 січня 2013 року мораторій на продаж землі сільгосппризначення. Проте вже через рік, 20 грудня 2012 року, набув чинності Закон "Про внесення змін до Земельного кодексу України", який продовжував мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2016 року.

Деякі експерти вважають рішення про подовження мораторію до 2017 року не стільки політичним, скільки технічним, продиктованим тим, що в Україні не прийнятий закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, тобто в країні немає законодавчої бази, що регламентує сам процес продажу.

Портрет землевласника (джерело: Інстітут соціології НАН України, АгроІнвест)Також існує думка, що вразі запровадження вільного ринку землі в Україні, де йде війна і процвітає корупція, землі у власників паїв будуть швидко скуплені за безцінок. Подібні висновки частково зроблені на базі "портрету землевласника", який середнього землевласника в Україні описує як 57 річного українця з середньо–спеціальною освітою.

Зокрема, статистичні дані демонструють не готовність українського суспільства до вільного обігу земель. За даними Інституту соціології НАН України, з 1994 року негативне ставлення до приватної власності на землю постійно зростало з 44% до 53,1% в 2008 році і 57,2% в 2010 році. Число прихильників продажу землі з 38,5% в 1994 році знизилося до 25,8% в 2010 році. Масштабні дослідження по питанню відношення громадськості до земельної реформи регулярно проводились в Україні.

Слід зазначити, що поки немає офіційного дієвого законодавства по купівлі-продажу сільськогосподарських земель, з'являється велика кількість схем для обходу мораторію.