Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Вартість оренди землі зросла

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2008 року №1423-р "Про внесення зміни до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 р. №270", внесено зміну, яка передбачає збільшення оплати за оренду сільськогосподарських земель з 2% до не менше як 3% від величини нормативної грошової оцінки орендованих земельних ділянок і земельних часток (паїв).

На протязі 2007 року та початку 2008 орендна плата зростала як результат конкуренції між виробниками за землі - висока вартість зернових та інших культур робила інвестиції в аграрний бізнес досить прибутковими. Крім того, високі ціни на с/г культури, яким частково розраховувались виробники з власниками паїв, теж фактично наближали орендну плату до 3%.

Ситуація змінилася восени 2008 року. Світова фінансова криза та падіння цін на товарних риках погіршили фінансовий стан сільгоспвиробників та значно зменшили привабливість інвестицій в агробізнес. Так вартість переуступки прав оренди ("продаж" підприємства) впала з 1-1,5 тис. доларів США за 1 га на початку 2008 року до 300-500 доларів/га.

Додатковим негативним фактором є невизначеність на ринках. З однієї сторони трейдери відзначають падіння попиту з боку покупців (імпортерів зернових), з іншої сторони ті зерновиробники, які мають таку можливість, притримують продажі й закладають зерно на зберігання.

У такій ситуації автоматичне підняття вартості оренди паїв для більшості зерновиробників буде утруднено. Очікується, що початок наступного року принесе деяку визначеність у цінах на зерно. Це у свою чергу полегшить планування агробізнесу, у тому числі й розрахунки орендної плати.