Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель подовжено до 1 січня 2020 року

Інформація про нормативну грошову оцінку 1 га ріллі та перелогів станом на 01.01.2018 (Джерело: Держгеокадастр України)Верховна рада України в десятий раз подовжила дію мораторію, що дозволяє власнику земельного паю здавати його в оренду або передавати у спадок, але забороняє офіційно продавати земельну ділянку або передавати пай в заставу чи вносити його до статутних капіталів господарських товариств.

Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні введений в 2001 році і після прийняття Верховною радою законопроекту №9355-5 буде діяти до 1 січня 2020 року.

За даними Держгеокадастру України, площа України складає 60,4 млн гектарів. Землі сільгосппризначення зокрема складають 42,7 млн гектарів або 71% від загальної території України. Станом на 2017 рік в країні нараховувалось 25,3 млн землевласників та землекористувачів. Зокрема в країні 6,9 млн осіб-власників паїв, або 16% від загального населення країни. Під мораторієм знаходиться площа у 41 млн гектарів. В тому числі 27,7 млн гектарів приватних паїв або 68% від усіх площ, що знаходяться під мораторієм.

За даними вищезгаданого джерела, середня нормативна оцінка одного гектару рілля і перелоги в Україні в поточному році складає 27520 грн. Найвища нормативна оцінка в Черкаській області - 33931 грн/га найнижча нормативна оцінка в Житомирській області -21165 грн/га Середня нормативна оцінка земель в Дніпропетровській області складає 27078 грн/га, в Кіровоградській області – 32107 грн/га.

Як повідомлялось раніше, вже багато років суспільство країни поділено на прихильників та супротивників продажу сільськогосподарських земель. Серед основних аргументів прихильників - право вільного розпорядження приватною властностью, зростання привабливості для інвестування в с/г сектор, збільшення обсягів кредитування завдяки використання землі в якості застави. Основні аргументи противників (окрім відверто популістських) - негарантованність дотримання принципу верховенства права, відсутність сильної влади громад на місцях, нестача доступних ресурсів для купівлі землі тими, хто її хоче або вже обробляє. Також, варто відзначити, що за відсутністю дієвого законодавства по обігу земель вже багато років в Україні існують тіньові схеми їх відчуження.