Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

ВР проголосувала за відкриття ринку землі з 1 липня 2021 року

ВР проголосувала за відкриття ринку землі з 1 липня 2021 рокуВ ніч з 30 на 31 березня Верховна Рада України закінчила епопею з правками до закону про землю й проголосувала 259 голосами за відкриття ринку землі з 1 липня 2021 року, тобто через 1 рік й 3 місяці. За час від першого подання законопроекту на початку лютого до моменту затвердження у цілому, умови відкриття ринку землі суттєво змінились.

В першу чергу Проект Закону 2178-10 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, а саме порівняльна таблиця до другого читання, встановлює, що до 1 січня 2024 року землю можуть купувати лише громадяни України в межі до 100 га (обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності закону). До цієї дати забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження на користь юридичних осіб земельних ділянок, окрім переходу до банків права власності на земельні ділянки як предмет застави (протягом 2х років банки мають відчужити такі ділянки).

По-друге, з 1 січня 2024 року до громадян приєднаються юридичні особи, створені за законодавством України, а максимальна площа земельної ділянки, яка може бути набута у власність збільшиться до 10 тисяч га. При цьому обмеження щодо юридичних осіб, іноземців та осіб без громадянства будуть зняті лише в разі схвалення на всеукраїнському референдумі.

Заборонений продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності. Також законопроект встановлює певні обмеження щодо осіб, які можуть стати власниками. Зокрема, не можуть набувати у власність земельні ділянки:

  • Юридичні особи, засновниками або бенефіціарами яких є іноземці, не можуть придбавати земельні ділянки в 50-кілометровій зоні від державного кордону України;
  • Юридичні особи, засновниками або бенефіціарами яких є громадяни держави-агресора або держави-окупанта;
  • Особи, які є або були учасниками терористичних організацій;
  • Юридичні особи, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;
  • Юридичні особи, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника або такий власник зареєстрований в офшорній зоні;
  • Фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції» у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;
  • Юридичні особи, створені за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Кабінет Міністрів має розробити порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам закону.

До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. При цьому всі розрахунки мають проводитися в безготівковій формі, а джерела походження коштів мають бути підтвердженими, відповідно до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу.

Громадяни, яким належить право постійного користування, право довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної та комунальної власності, призначеними для ведення селянського (фермерського) господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року, мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.

Доповнено 01/04/2020: на сайті Верховної Ради зареєстровано щонайменше 11 проектів постанов, текст яких містить "Про скасування рішення Верховної Ради України від 30 березня 2020 року про прийняття в цілому як закону України проекту Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення". Текст цих проектів постанов, окрім перших двох, ще не доступний.