Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Мораторій на продаж землі продовжено на два роки

Після довгих спроб визначити майбутнє ринку землі, сьогодні, 20 листопада 2012 року, Верховна Рада знову продовжила дію мораторію на купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Цього разу мораторії було продовжено відразу на два роки - до 1 січня 2016 року.

Обговорення законопроекту №11315 "Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо обігу земель сільськогосподарського призначення)" почалось ще на ранковому засіданні Верховної Ради.

Обговорення почалось з пропозиції профільного Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин встановити мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до моменту вступу в дію Закону "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" і підтримати законопроект у другому читанні та у цілому.

Наступна дискусія і обговорення окремих поправок не відрізнялось різними рішеннями - усі дев'ять поправок, поставлених на голосування, не було підтримано. Десятим голосуванням депутати не підтримали і сам законопроект. СМІ і інтернет-ресурси поспішили розповсюдити інформацію, що ринок землі буде відкрито з 2013 року.

Але не вечірньому засіданні депутати повернулися до земельного питання на прохання депутата Калетніка Г.М. (Партія регіонів), який вніс пропозицію пролонгувати мораторій відразу на 2 роки - до 1 січня 2016 року. На відміну від першої спроби, від звернення повернутися до розгляду законопроекту і до його прийняття пройшло 7 хвилин. В результаті 269 депутатів проголосували за наступне:

  • до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств
  • до 1 січня 2016 року не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб
  • а також забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Після голосування спікер В.М.Литвин сказав - "Це ще раз показали, що ми все-таки можемо знаходити компроміс і приймати відповідне рішення".