Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Державний аграрний банк надаватиме кредити під 5% річних

Найближчим часом в Україні буде створено аграрний банк України, який матиме спеціальні процедури формування ліквідності та забезпечуватиме аграрні підприємства кредитами без застави, максимум під 5% річних і не менше ніж на 7-10 років. Про це наголосила сьогодні Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко під час зустрічі з представниками ЗМІ.

Глава Уряду вже заявляла про наміри ініціювати створення спеціально банку. А декілька днів тому уточнила, що такий банк буде створено на базі існуючою фінансової установи, яка належить державі.

Сьогодні в повні або часткові власності держави знаходяться Ощадбанк, Укрексімбанк, Український банк реконструкції та розвитку, Укргазбанк, Родовід Банк та банк "Київ" (в останніх трьох банках держава стала основним акціонером після рекапіталізації в липні 2009 року). Один з них, судячи з обіцянок Тимошенко, є кандидатом на вільне місце спеціального аграрного банку.

Найбільш підходящим банком з цього переліку, виходячи з об'єктивних показників, є Украгазбанк. Активи Украгазбанку на кінець 2009 року досягали майже 12 млрд. грн., його філіальна мережа покривала усі регіони Україні (19 філій, 5 субфілій та 268 відділень станом на кінець 2008 року). У 2008 році банк видав майже 600 млн. кредитів на сільське господарство, що складало 6,33% його кредитного портфелю. За час кризи банк звичайно втратив свої позиції, але залишається досить привабливим для реалізації такої місії.

Ідея створення аграрного банку не є новою. У 2005 та 2006 роках питання спеціального банку активно дискутувалося. Були навіть проекти включити в державний бюджет 2007 року кошти на формування статутного фонду аграрного банку в розмірі 60 млн. грн. Але цих коштів, досить невеликих для такого завдання, так й не було знайдено.

Кредитування під пільгові умови (5% річних - це майже утричі менш за інфляцію в Україні у 2009 році) є альтернативою механізму часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами АПК, яка проводиться державою сьогодні. І в першому, й в другому випадку державі потрібно витрачати (інвестувати) кошти на кредитування. Який з цих двох механізмів є більш ефективним, покаже час. Якщо державних аграрний банк буде створено й він буде видавати дешеві кредити, як обіцяє Прем’єр-міністр.

Крім питання кредитування сільського господарства, під час виступу Юлія Тимошенко також наголосила, що "ми зробимо доступною землю для тих, хто на ній живе, її обробляє, земля мусить належати їм". Напевно це речення має відношення до права купівлі-продажі землі, яке також активно дискутується останні роки.