Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Аграріям бракує 12 млрд. гривень на посівну

Вже другий рік поспіль українські аграрії проводять весняно-посівну кампанію без достатньої підтримки зі сторони банків. За даними Міністерства аграрної політики для успішного здійснення посівної нашим виробникам в цілому необхідно 24 млрд. гривень, що складає приблизно одну тисячу гривень на 1 га ріллі під с/г культурами.

Однак, за оцінками Міністра, сьогодні аграріям бракує власних коштів і вони мають десь залучити близько половини від цієї суми. Держава обіцяє допомогти.

У зв'язку з продовженням кризових явищ у фінансовому секторі, банки не змогли на даний час задовольнити потреби аграріїв в кредитах. Так, за даними Мінагрополітики, у 2010 році станом на 11 березня, лише 92 підприємства АПК отримали від банків 514,6 млн. гривень, з яких короткострокові кредити - 435,7 млн. грн (10% до потреби на проведення весняно-польових робіт), середньострокові - 27,6 млн. грн., довгострокові - 51,3 млн. гривень.

В порівнянні з початком 2009 року, коли на 05.03.2009 підприємства АПК залучили кредитів на суму 466,9 млн. грн., поточний рік навіть демонструє зростання кредитування галузі на 10%. Пояснення дуже просте - на початку 2009 року фінансова криза була в розпалі. Але, як в 2009, так і в 2010 році ще однією з причин низького рівня кредитування було недостатнє фінансування програм часткової компенсації процентної ставки с/г кредитів.

Якщо звернутися до відносно успішного 2008 року, то за перший квартал і 10 днів квітня аграрний сектор залучив 3,3 млрд. гривень кредитних ресурсів (з них короткострокових - 2,1 млрд., середньострокових - 0,86 млрд. і довгострокових - 0,38 млрд. гривень), тобто в 5 разів більше ніж на початку 2009 і 2010 років.

Проблема фінансування посівної привернула увагу уряду і 23 березня 2010 року відбулася нарада за участю віце-прем'єр-міністра України Сергія Тігіпка, віце-прем'єр-міністра з питань АПК Віктора Слаути, Міністра аграрної політики Миколи Присяжнюка, а також представників міністерств, НБУ та комерційних банків.

"Фінансове забезпечення роботи агропромислового комплексу є одним з пріоритетних завдань Уряду", - про це заявив віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко. Він також зазначив, що Уряд спільно з НБУ повинні задіяти широкий спектр заходів, щоб стимулювати кредитування села комерційними банками. На думку учасників наради, слід використовувати такі інструменти стимулювання, як бюджетна компенсація частини процентної ставки, страхування урожаю, лібералізація окремих банківських нормативів тощо.

24 березня в ефірі "5 каналу" Міністр аграрної політики М.Присяжнюк заявив, що "Досягнуто взаєморозуміння, і банки готові кредитувати сьогодні під знижені ставки, не 25-30%, десь на рівні до 20%. Практично банки з сьогоднішнього дня починають видавати кредити. Це комерційні банки, включаючи Укрексімбанк".

За нашою інформацією на сьогоднішній день мінімальна відсоткова ставка для нових с/г кредитів, без врахування інших платежів та комісій, є близько 25% річних у гривнях. Для видачі кредитів під 20% банки, напевно, мають отримати дешеве рефінансування від НБУ, або інші преференції чи гарантії. В іншому випадку, видача кредитів під ставку нижчу за вартість залучення ресурсів, буде просто не рентабельною.