Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Уряд звернув увагу на майбутній врожай як заставу для банків

Під час урядової наради з питань забезпечення підприємств АПК кредитними ресурсами для проведення весняно-польових робіт, яка проводилась 23 березня п.р. за участі Мінагрополітики, Мінфіну, Мінекономіки, Нацбанку та окремих банків, обговорювалися питання щодо покращення умов залучення кредитних коштів підприємствами агропромислового комплексу.

Обговорювались такі інструменти стимулювання, як бюджетна компенсація частини процентної ставки, страхування урожаю, лібералізація окремих банківських нормативів тощо. Між іншим пролунало питання щодо використання майбутнього врожаю в якості застави.

За результатами наради, НБУ визначив за можливе при формуванні банками резерву для відшкодування можливих втрат за кредитами підприємств АКП збільшувати відсоток вартості забезпечення у вигляді майнових прав на майбутній урожай, приплід худоби. Це мало послабити вимоги банків до забезпечення при наданні кредитів підприємствам АПК та зменшити розмір співвідношення між вартістю застави та обсягом кредиту.

Вже 13 квітня цього року НБУ видав постанову №180 згідно якої до діючої постанови №650 від 3 листопада 2009 року "Про стимулювання кредитування економіки України" додано пункт 2.3.:

"За кредитами, наданими позичальникам - сільськогосподарським товаровиробникам, приймати під час визначення чистого кредитного ризику для розрахунку резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями вартість забезпечення у вигляді майнових прав на майбутню сільськогосподарську продукцію (майбутній урожай, приплід худоби тощо) з такими коефіцієнтами залежно від категорії кредитної операції:
* стандартна - 50%;
* під контролем - 40%;
* субстандартна - 20%;
* сумнівна - 10%."

Попередні норми розрахунку вартості забезпечення такого роду застави згідно з постановою НБУ № 279 від 06.07.2000 були нижчими: для стандартної категорії - 30%, під контролем - 20%, субстандартні - 10%, сумнівні - 5%. Термін дії нових норм, як й всієї постанови №650 - 31 грудня 2011 року.

На думку банкірів, у яких ми поцікавилися їхньою думкою, ці зміни не мають прямого впливу на рівень кредитування аграрного сектору, адже стосуються норм резервування кредитних операції. Але в цілому, чим меншими є резерви, тим більше коштів банк може спрямувати на кредитування та інші активні операції.

Використання майбутнього врожаю як застави, переважно як додаткової, практикуєтеся банками при кредитуванні аграріїв. З метою сприяння кредитування зернової галузі за підтримки Канадсько-українського зернового проекту було розроблено методику оцінки майбутнього урожаю для кредитування зерновиробників та зразки договорів застави майбутнього врожаю, які є доступними для вільного завантаження та використання.