Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Висока інфляція змусила уряд змінити умови компенсації кредитів АПК

Висока інфляція, для боротьби з якою НБУ та уряд змушені обмежувати грошову масу в обігу, призвела до кризи ліквідності в банківському секторі. А це в свою чергу різко підвищило вартість кредитів які надають ті самі банки. Так по даним НБУ, середньозважені ставки в річному обчисленні за кредитами в реальний сектор економки зросли з 13 – 15% в січні до 17 – 18%. Для підприємств кредити коштуватиме ще більше.

В ці ситуації КМУ своєю постановою № 561 від 18 червня 2008 р. скасував вимоги щодо максимальної відсоткової ставки за кредитами виплати по яких можуть бути компенсовані. Раніше (згідно з постановою № 126 від 27 лютого 2008 р.) максимальна ефективна відсоткова ставка не повинна була перевищувати 18 % річних у національній валюті для короткострокових та 17 % - для середньо - та довгострокових кредитів, а в іноземній валюті - не більш як 12 % та 11% відповідно.

Також уряд підвищив компенсацію для тваринництва. Окремим абзацом нова постанова встановлює що кредити видані сільськогосподарським підприємствам для «будівництва і реконструкції приміщень, придбання обладнання і техніки для утримання і обслуговування тварин (крім птиці) та закупівлі племінної худоби» будуть компенсуватися за у розмірі 1,5 облікової ставки НБУ для кредитів в гривні та у розмірі 6% для кредитів в іноземні валюті.

Компенсація кредитів для «будівництва тваринницьких, птахівничих комплексів та систем зрошення» залишилася на рівні 1,2 облікової ставки НБУ для кредитів в національні валюті та 6% в іноземні. Всі інші кредити які відповідають вимогам постанови компенсуються в розмірі облікової ставки НБУ (та тих же «незмінних» 6% для валютних кредитів).

Для інформації – облікова ставка Національного банку України з 30.04.2008 дорівнює 12% річних. Станом на кінець травня, підприємства АПК залучили близько 6,2 млрд. грн. (включно 1,8 млрд. грн. на пільгових умовах) кредитних ресурсів, що на 12% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2007 року.