Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Банки пролонгували лише третину кредитів АПК

За інформацією глави Уряду Юлій Тимошенко, яку вона наголосила під час наради 26 лютого, банки пролонгували лише третю частину кредитів АПК - 1,489 млрд. грн. з 3,852 млрд. грн. запланованих для пролонгації.

За її словами, через відмову Національного банку України пролонгувати кредити аграріям, АПК зіткнувся з серйозними проблемами організації і проведення посівної кампанії: «Сьогодні через політику НБУ з пролонгації кредитів для аграрного сектору, ми маємо проблему з фінансуванням весняно-польових робіт», - заявила Прем'єр-міністр.

На свою чергу, НБУ декілька днів тому наголосив, що ці данні потребують уточнення. Представники НБУ стверджують, що більша кількість кредитів аграріям було пролонговано.

Якщо бути точним, НБУ не видавав кредитів АПК та й не може їх пролонгувати. Рішення щодо пролонгації приймають безпосередньо комерційні банки які ці кредити видавали.

На тему пролонгації кредитів було прийнята низка рішень. Так постановою КМУ № 995 від 12 листопада 2008 року термін компенсації відсотків продовжувалось на термін пролонгації кредиту, але не пізніше як до 1 червня 2009 року.

Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо подолання фінансової кризи в Україні» від 17.11.2008 пропонував НБУ вжити у місячний строк заходи «...щодо пролонгації кредитів, отриманих у банківських установах для інвестиційних проектів суб'єктами агропромислового комплексів...».

Самим працюючим важелем на банки є прив'язка отримання рефінансування від НБУ в залежності від пролонгації кредитів аграріям. Що є було запропоновано законопроектом «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу». Але саме такій підхід, який суперечить деяким законам, став причиною накладення вето Президентом, принаймні вже двічі.

А в цей час, Асоціація фермерів та приватних землевласників проситиме Верховну Раду подолати вето Президента на антикризовий законопроект щодо підтримки аграріїв ...