Ukrainian Belarusian English French German Japanese Lithuanian Polish Russian Spanish Turkish

Майбутній врожай під заставу за розписками

В Верховні Раді зареєстровано проект Закону "Про аграрні розписки", який є першою спробою формалізувати заставу майбутнього врожаю з допомогою окремого інструменту. Таким інструментом виступатиме аграрна розписка. Подібних механізм було успішно впроваджено в Бразилії на початку 90х років минулого століття, й саме досвід цієї країни спробують перейняти в Україні.

Законопроект №9610 від 19.12.2011 визначає аграрні розписки як "товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов'язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених в ньому умовах".

Аграрні розписки поділяються на товарні й фінансові. За товарною розпискою боржник зобов'язується здійснити поставку узгодженої с/г продукції відповідної якості і кількості. За фінансовою розпискою виробник має виплатити суму, розмір якої визначається за формулою з урахуванням цін на узгоджену с/г продукцію відповідної якості і кількості.

Особливістю аграрних розписок є надання права кредитору, в разі невиконання боржником своїх зобов'язань, доростити заставлений майбутній врожаї (живи тварин) та/або зібрати врожай самостійно. Крім цього, в разі загибелі врожаю або недостатньої його кількості, законопроектом встановлюється право кредитора на майбутній врожай вже наступного року, який буде отримано на відповідні земельні ділянці. Тобто аграрні розписки діють до повного їх виконання й дата виконання зобов'язань за ними може бути перенесена на наступний маркетинговий рік.

За розрахунками авторів проекту Закону, вже в перший рік впровадження аграрних розписок, виробники зможуть залучити 2-3 млрд.грн. кредитних ресурсів, а в перспективі - до 45-50 млрд.грн. на рік. Хоча, за даними Мінагрополітики, в 2011 році підприємства АПК залучили кредитів на загальну суму 19 млрд.грн.

Як було зазначено на початку, використання майбутнього врожаю в якості застави широко розповсюджено в Бразилії. Такі кредитні відношення формалізуються спеціальним типом контракту - Cédulas do Produtor Rural (CPR), який використовують як кредитні установи, так й постачальники МТР та трейдери. За результатами одного з досліджень ринку с/г кредитів в Бразилії, 74% опитаних виробників сої надавали майбутній врожай під заставу, але для мінімум половини з них це була додаткова застава. Обсяг зареєстрованих на біржі CPR досягав 2 млрд. доларів США, у той же час річний обіг торгівлі розписками оцінюється в 15 млрд.дол.

Розробку інструменту застави майбутнього врожаю в Україні підтримують Міжнародна Фінансова Корпорація (IFC) та Європейський Банк Реконструкції й Розвитку (EBRD). Уряд України також звертався до цієї тематики, лише без надання спеціальної уваги використанню майбутнього врожаю в кредитних процесах. Варто відмітити, що на сьогодні українським банкам й іншим кредитним установам не заборонено брати майбутній врожай як заставу, лише ця практика не є розповсюдженою.

Оновлення (06.09.2012): Верховна Рада України прийняла за основу законопроект про аграрні розписки (реєстр. №9610).


Discuss this article